Aktualizacja 15 września 2022
Kto wykonuje badania geotechniczne gruntu? Budowa domu to skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga od nas dużego zaangażowania. To oczywiste, że musimy włożyć we wszystko dużą ilość nakładów finansowych, ale powinniśmy wiedzieć, że kierownik budowy i architekt nie załatwią za nas wszystkiego. Im więcej będziemy wiedzieć, tym lepiej dla nas. Warto wzbogacać swoją wiedzę jeszcze przed rozpoczęciem całej inwestycji. Na pierwszym etapie musimy załatwić cały szereg formalności. Należy do nich przeanalizowanie warunków gruntowych. Odbywa się to poprzez wykonanie badań geotechnicznych.
To właśnie ten aspekt będzie kluczowy w ramach tego artykułu. Odpowiemy na pytanie, czym one w ogóle są oraz ile mniej więcej kosztują. Najważniejsza jednak będzie kwestia tego, kto wykonuje tego typu badania. Badania złoża są oczywistą nauką o ziemi, ale obecnie na znacznie większą skalę przeprowadza się analizy geotechniczne. Dokumentacja złóż była z kolei podwalinami pod innego rodzaju analizy ziemi, które teraz możemy wykorzystać na potrzeby własnego domu. Kto wykonuje badania geotechniczne? Co powinniśmy wiedzieć, o tego rodzaju analizie? Czym geotechnik różni się od geologa?
Po co badania geotechniczne?
Zanim odpowiemy na pytanie, kto wykonuje badania geotechniczne, warto w ogóle wskazać, w jakim celu są one wykonywane. Powinniśmy przede wszystkim wyróżnić dwie kwestie. Pierwszą z nich są aspekty prawne. Tutaj jednak występują znaczące rozbieżności. Przede wszystkim wynika to z niejednoznaczności prawa. Niektórzy uważają, że niezbędne jest wykonanie badania geotechnicznego, żeby uzyskać pozwolenie na budowę. Nie jest to jednak takie oczywiste i czasem udaje się, osiągnąć to pozwolenie bez zbadania gruntu. Wynika to z niejednoznaczności prawa. Pamiętajmy, że brak tego dokumentu prowadzi jednak do ryzyka. Zarówno w kwestiach formalnych, jak i praktycznych. Drugą z nich są ewentualne problemy, które mogą wystąpić po pewnym czasie. Niewłaściwie dobrane fundamenty na miękkim podłożu mogą się osuwać i w rezultacie prowadzić do pękania ścian. Na szczęście można się przed tym uchronić. Geolog górniczy pozwoli określić, czy na danym terenie trzeba stosować stabilniejsze usadowienie np. poprzez wykorzystanie stopy fundamentowej. Biorąc pod uwagę te dwie kwestie, pamiętajmy, że geologia górnicza jest naszym sojusznikiem.
Kto wykonuje badania geotechniczne?
Po uzyskaniu poprzednich informacji możemy przejść do głównego pytania dla tego artykułu. Kto wykonuje badania geotechniczne? Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że geotechnik. Rzeczywiście jest to prawdą, ale trzeba również dodać do tej grupy geologa. Konieczne jest posiadanie do tego celu specjalnych uprawnień tzn. geologiczno-inżynierskich. Osoby, które dobrze rozumieją ten temat, są w stanie udzielić informacji już po pierwszym spojrzeniu. Dokumentacja złoża pozwoli na późniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Geotechnik lub geolog udzielą nam informacji o nośności gruntu i to właśnie one będą dla nas kluczowe. Warto również wspomnieć o uzyskaniu informacji o warunkach wodnych. To ważne szczególnie w przypadku zdecydowania się na podpiwniczenie. Firma geologii złożowej dysponuje często całą rzeszą geotechników, ale czasem można takie osoby umówić indywidualnie na spotkanie. Tak naprawdę obie te decyzje nie mają między sobą poważnych różnic. W obu przypadkach dużą część kosztów stanowi samo wykonanie odwiertu do pobrania próbki.
Geotechnik czy geolog
Drugie pytanie nie jest podchwytliwe i obydwa te zawody mają zbliżone obowiązki i tym samym mogą wykonać badania geotechniczne. Pamiętajmy, że tylko geotechnik może wydawać ekspertyzy w przypadku III kategorii. Ta jednak występuje rzadko i należy do najtrudniejszych warunków. W dużej mierze odnosi się również do posadowienia w miastach, gdzie nośność jest efektem współdziałań różnych okolicznych budynków oraz oczywiście samego gruntu. W przypadku dwóch pierwszych kategorii geotechnik i geolog z odpowiednimi uprawnieniami mogą wykonywać tę samą pracę i nie ma wtedy pomiędzy nimi rozbieżności. Geolog musi posiadać dodatkowe uprawnienia, ponieważ w założeniu jego nauka ogranicza się do informacji o samych aspektach podłoża. Zdobycie dodatkowych kwalifikacji jest w zasadzie dowodem na to, że dana osoba jest specjalistą również od spraw współdzielenia gruntu oraz budowli. Geotechnik z racji wykonywanego zawodu jest specjalistą od współistnienia gruntu oraz konstrukcji. Nie biorąc więc pod uwagę dodatkowych szkoleń, jest to osoba bardziej uprawniona do tego typu badań. Pamiętajmy, że w wielu krajach dochodzi do konkretnego rozróżnienia pomiędzy geologią inżynierską a geotechniką. W Polsce często te dziedziny na siebie nachodzą i tym samym nie są mocno rozróżnialne przez wielu z nas.
Ile musimy zapłacić za wykonanie badania geotechnicznego?
Duża część z nas poszukuje właśnie tej informacji, więc warto ją dodatkowo przedstawić. Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że to zależy, ale jednak można spróbować przedstawić jakieś kwoty. Najczęściej badanie geotechniczne kosztuje od 800 do 1500 zł. Częściej jednak będzie to przedział od 1000 do 1300 zł. Praca geotechnika i geologa będzie oczywiście wymagała od nas poniesienia tego samego kosztu i pod tym względem nie ma sensu dokonywanie rozróżnień.