Aktualizacja 2 stycznia 2024
Układ mięśniowo-szkieletowy człowieka to złożony układ biomechaniczny. Jest to narząd ruchu z różnymi połączonymi kośćmi, stawami, więzadłami i mięśniami. Praca każdego ogniwa zależy od ukrwienia, unerwienia. Wszystkie ogniwa układu mięśniowo-szkieletowego, wykonujące pracę, służą jednemu celowi. A tym celem jest ruch. Ortopeda w Szczecinie – celem działań wykonywanych jest przywrócenie ruchu, poprawa jakości życia pacjenta. Co zrobić, jeśli pojawi się uciążliwy ból stóp i pięt?
Jak ortopeda Szczecinie leczy ból stóp i pięt?
Ból stopy pojawia się na skutek przeciążenia, deformacji, złamań, patologii ścięgien i stawów, czy ogólnych chorób wywołanych zaburzeniami metabolicznymi. Aby postawić prawidłową diagnozę, ortopeda z Ortho Ekspert w Szczecinie przeprowadza diagnostykę, aby dowiedzieć się, w jakich okolicznościach wystąpił ból stopy. A może wystąpić w wyniku wzmożonego treningu, niewłaściwego rozłożenia obciążenia i kontuzji.
Kiedy należy skontaktować się z ortopedą w Szczecinie?
- Z bolesnym obrzękiem stopy lub stawu skokowego trwającym dłużej niż pięć dni.
- W obecności przeszywającego bólu.
- Jeśli ból stopy utrzymuje się przez kilka tygodni z rzędu.
- Jeśli oprócz bólu stopy występuje podwyższona temperatura ciała.
- Ze zmianami strukturalnymi stopy, kości piętowej lub stawu skokowego.
Bóle stóp i pięt u biegaczy – jak pomaga ortopeda w Szczecinie?
U sportowców uprawiających aktywny sport ból stóp ma przyczyny ortopedyczne. Oznacza uszkodzenie kości, stawów, ścięgien, mięśni i więzadeł. Podczas treningu i zawodów to nogi są najbardziej narażone na obciążenie, co jest interpretowane jako podstawa większości kontuzji stóp. W tym przypadku nasilenie dotyczy wszystkich tkanek stopy: ścięgien, kości, chrząstki i torebki okołostawowej (kaletki). Nadmierne lub niewłaściwe ćwiczenia mogą prowadzić do złamań stopy, stanów zapalnych ścięgien i pęknięć mięśni.
Nie tylko sportowcom, ale także innym osobom cierpiącym na schorzenia stopy, ortopeda z Ortho Ekspert https://ortho-expert.pl/lekarze/ w Szczecinie zaleca słuchanie swojego ciała i zatrzymanie lub zmniejszenie obciążenia, jeśli wystąpi ból stopy. W przypadku bólu ścięgien nie należy przyjmować środków przeciwbólowych, utrzymując takie samo obciążenie stopy. Rywalizacja i trening siłowy podczas przyjmowania środków przeciwbólowych może spowodować poważne uszkodzenie ścięgna Achillesa w stanie zapalnym.
Podczas wizyty w gabinecie ortopedy w Szczecinie zalecane są:
- Zmniejszenie obciążenia w stopie.
- Stan spoczynku i odciążenie ścięgna Achillesa.
- Leki przeciwzapalne.
- Specjalne wkładki (zwiększające uniesienie stopy, chroniące przed nadmierną rotacją).
- Fizjoterapia: ćwiczenia minimalizujące odchylenia osi kończyn dolnych.
- Specjalne ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek.
- Chirurgiczne usunięcie tkanki objętej stanem zapalnym.
Ortopeda Szczecin – częsty ból stóp u kobiet
W stopie nie ma takich chorób, które dotykają tylko kobiety. Jednak ból przodostopia występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Powodem tego jest fakt, że tkanki łączne u kobiet są słabsze. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża czy menopauza, mogą również zmieniać strukturę tkanek łącznych. Ponadto kobiety lubią nosić piękne buty na wysokich obcasach, co prowadzi do skrzywienia mięśni stopy. Bardzo często zamiast płynnego stawiania stopy od pięty do palców, główny ciężar spoczywa na przodostopiu, co prowadzi do nadwyrężenia mięśni.
Leczenie ortopedyczne w Szczecinie bolesnego płaskiego koślawego zniekształcenia stopy
Deformacja płasko-koślawej stopy jest prawie zawsze leczona zachowawczo. Trening sportowy i terapia przeciwbólowa pomagają leczyć ból stóp. Specjalne wkładki ortopedyczne wspierają podłużny łuk stopy i poprawiają chód. Jeżeli w przypadku kontuzji i zerwania więzadła pobocznego piszczelowego fizjoterapia nie przyniosła pożądanego rezultatu, a ból nie ustępuje, ortopeda w Szczecinie może zalecić operację stopy. W trakcie leczenia operacyjnego więzadło poboczne piszczelowe zostaje skrócone i oczyszczone ze stanu zapalnego.
Zapalenie lub zerwanie ścięgien mięśni strzałkowych? Szybki kontakt z ortopedą w Szczecinie!
Ścięgna strzałkowe łączą mięśnie łydki z kośćmi stępu: klinowym wewnątrz stopy i śródstopiem na zewnątrz. Obie kości otaczają stopę od strony przyśrodkowej i bocznej. Mięśnie strzałkowe pomagają wyprostować stopę i palce (zgięcie podeszwowe). Ścięgna i mięśnie strzałkowe często ulegają stanom zapalnym z powodu nadmiernego wysiłku, forsownych ćwiczeń, braku rozgrzewki lub deformacji stopy (zapalenie ścięgna strzałkowego). Momentem krytycznym w tej sytuacji jest nagła zmiana ogólnego obciążenia: u osób rozpoczynających wzmożony trening mogą wystąpić pęknięcia włókien mięśniowych, a także stan zapalny mięśni strzałkowych. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości w tym obszarze konieczna jest szybka diagnostyka w gabinecie ortopedy w Szczecinie.
Ból stopy, wywołany stanem zapalnym mięśni strzałkowych i ścięgien, zaczyna się w mięśniach łydek i promieniuje przez ścięgna do stopy. Przede wszystkim zaczyna boleć zewnętrzna kostka. Kiedy stopa jest zwrócona na zewnątrz, ból mięśni strzałkowych narasta, gdy ścięgno nadal się rozciąga. Zapalenie ścięgien może również wystąpić w okolicy ścięgien biegnących poprzecznie pod stawem skokowym.
Wąskie buty sportowe, które ograniczają płynne stawianie stopy, powodują również bolesne stany zapalne ścięgien strzałkowych. Przy deformacjach stopy nie ma koniecznego obciążenia mięśni nóg, co powoduje ból i przeciążenie niektórych części stopy. Proces zapalny może prowadzić do zerwania ścięgna strzałkowego. Ponadto obrzęk ścięgna strzałkowego może uciskać nerwy stępu (kanał śródstopia), powodując u pacjenta swędzenie, drętwienie i zaburzenia czucia w stopie.