Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać

Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać?

Aktualizacja 2 stycznia 2024

Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać? Choć jeszcze kilkanaście lat temu ortopeda Szczecin był lekarzem najbardziej kojarzonym z leczeniem wad postawy u najmłodszych (nie do końca bezpodstawnie, gdyż również i to leży w obszarze jego specjalizacji), wraz z rozwojem medycyny zakres jego działań znacząco się rozszerzył. Obecnie jest to specjalista bardziej uniwersalny. Z jakimi chorobami potrafi sobie poradzić i kiedy powinniśmy się do niego zgłosić? Te i inne aspekty pracy tego lekarza zamierzamy poruszyć w naszym artykule.

Czym zajmuje się ortopeda szczeciński?

Ortopeda Szczecin jest lekarzem, który zajmuje się działaniami profilaktycznymi oraz diagnostycznymi, a także leczeniem chorób i urazów związanych z szeroko pojętymi narządami ruchu. Jest to lekarz, którego działania obejmują układ szkieletowy, mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a nawet nerwowy – w związku z tym konieczne u niego jest posiadanie kompleksowej wiedzy w zakresie anatomii ludzkiego ciała, fizjologii oraz biomechaniki.

Kiedy udać się do ortopedy?

Podstawą związaną z określeniem, czy nasze schorzenie kwalifikuje się do wizyty u ortopedy Szczecin jest określenie, czego dokładnie ono dotyczy. Sytuacja jest bardzo jasna w przypadku złamania, skręcenia czy zwichnięcia – wtedy oczywistym jest to, że leczenie podlega pod zakres obowiązków i umiejętności właśnie tego specjalisty. Ten jednak nie zamyka się w obrębie wspomnianych urazów układu ruchu – właściwie rzecz ujmując każdy ból związany z kręgosłupem, stawami, ścięgnami i mięśniami może podlegać właśnie pod wizytę u ortopedy. Zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu stany zapalne. Do ortopedy Szczecin zgłosić powinniśmy również w przypadku występowania problemów z poruszaniem wybranymi kończynami czy stawami.

Ortopeda Szczecin jest specjalistą, którego wręcz musimy odwiedzić, jeżeli tyle co zostaliśmy rodzicami, a nasze dziecko jeszcze nie zostało przez niego przebadane. Jest to rzecz absolutnie konieczna i priorytetowa – wczesne wykrycie wszelkich wad wrodzonych u dziecka pozwala na kompletne pozbycie się ich. Lekarz sprawdzi dokładnie, czy szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się prawidłowo.

To jednak nie jedyne przypadki, w których konieczna powinna być dla nas wizyta u ortopedy. Specjalista ten jest bowiem również w stanie diagnozować i leczyć takie urazy i schorzenia, jak:

  • wady postawy, tak często występujące w dzisiejszych czasach (głównie ze względu na siedzący tryb życia); w ich obrębie znajdziemy nie tylko lordozę, kifozę i skoliozę, ale i chociażby płaskostopie;
  • wady wrodzone – jak już wspomnieliśmy, najlepiej “wychwycić” je jak najwcześniej;
  • choroby zapalne stawów i kości;
  • zmiany przeciążeniowe, które – jak sama nazwa sugeruje – powstają z uwagi na noszenie zbyt dużych ciężarów, ale i nadwyrężanie stawów czy kości; w ich obrębie znaleźć można między innymi tak zwany “łokieć tenisisty”, “kolano biegacza” czy też bardzo często występującą ostrogę piętową;
  • choroby kręgosłupa – wady postawy nie zaliczają się do chorób; te obejmują z kolei między innymi rwę kulszową czy dyskopatię, czyli tak zwane wady zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • nowotwory kości, które należą do najtrudniejszych w leczeniu i wymagają najlepszego specjalisty.

Jak widać, zakres działania ortopedy jest ogromny i choć wymienionych przykładów jest sporo, ten specjalista zajmuje się praktycznie wszystkim, co wiąże się z bólem kości, stawów, nerwów i – ogólnie rzecz ujmując – układu ruchowego.

Prywatnie czy na fundusz?

Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać
Czym zajmuje się ortopeda i kiedy powinniśmy się do niego udać

Aby odwiedzić ortopedę szczecińskiego w ramach funduszu NFZ będziemy potrzebowali odpowiedniego skierowania. Zanim zatem w ogóle zaczniemy rozważanie tego typu wizyty, upewnijmy się, że nasza dolegliwość kwalifikuje się do przebadania właśnie przez tego specjalistę. W razie potrzeby odwiedźmy lekarza rodzinnego, który na podstawie swojego doświadczenia będzie w stanie postawić wstępną diagnozę. Taka wizyta będzie zresztą wymagana, jeżeli będziemy chcieli skorzystać z wyżej wspomnianego funduszu – to właśnie lekarz rodzinny jest osobą decyzyjną w sprawie przyznania skierowania.

Zawsze pozostaje opcja prywatnej wizyty u ortopedy. Wtedy będziemy musieli co prawda zapłacić, jednak nie będzie konieczności ani posiadania skierowania, ani czekania na termin wizyty (a te potrafią być naprawdę odległe). Sami będziemy również w stanie wybrać sobie tego lekarza, który najbardziej będzie nam pasował – czy to na podstawie własnych preferencji, czy też po wcześniejszym przejrzeniu opinii na jego temat.

Podsumowanie

Współcześnie ortopeda Szczecin jest lekarzem-specjalistą, do którego kierujemy się przy jakichkolwiek schorzeniach związanych z poruszaniem się – niezależnie od tego, czy dotyczą one bezpośrednio kości, czy też mają ścisły związek z kręgosłupem lub mięśniami. Jest to lekarz bardzo ważny w systemie medycyny. Jeżeli jednak chcemy go odwiedzić bezpłatnie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy pamiętać, że niezbędne będzie do tego posiadanie stosownego skierowania od lekarza rodzinnego. Upewnijmy się zatem, czy nasze schorzenie kwalifikuje się do wizyty ortopedycznej, zdobądźmy papierek, a następnie zapiszmy się. W razie potrzeby albo konieczności zawsze możemy zdecydować się na wizytę prywatną.