Aktualizacja 22 lutego 2023
Budowa domu to jedno z najczęstszych marzeń. Jednak jego realizacja wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale również rozległej wiedzy z zakresu architektury. Bardzo ważne jest, aby każdy etap budowy nowego budynku przebiegał z odpowiednią precyzją, bo tylko wtedy można mieć pewność, że wytrzyma on próbę czasu. Dlatego warto postawić na dobór odpowiednich materiałów i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Co więcej, dobrą ofertą jest również skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców w tej branży.
Budowa domu to proces wieloetapowy i nie można pominąć nawet drobnych niedopatrzeń. Od samego początku wszystko powinno przebiegać zgodnie z planem i spełniać obowiązujące normy. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na taki zawód?
Wylewanie fundamentu jako podstawy do budowy
Podczas budowy domu z bali pierwszym i najważniejszym krokiem jest zawsze wylanie fundamentu. W przypadku domów jednorodzinnych, czyli mieszkań nie większych niż dwukondygnacyjnych, najczęściej stosuje się ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zaprawy cementowej. Za słusznością tego wyboru przemawia co najmniej kilka argumentów. Przede wszystkim trwałość podobnych rozwiązań, które są znacznie lepsze i bardziej satysfakcjonujące niż fundamenty wylewane na mokro. Co więcej, ściany fundamentowe są znacznie szybsze w wykonaniu i bardziej ekonomiczne w wykonaniu.
W przypadku inwestorów, którzy decydują się na budowę domu podpiwniczonego, sytuacja wygląda nieco inaczej. Tego typu projekt znacznie podnosi koszt całej inwestycji, ponieważ wymaga głębokiego wykopu oraz zastosowania systemów hydroizolacji i izolacji. Natomiast piwnica doskonale spełnia funkcję pomieszczenia gospodarczego, które może służyć zarówno jako schowek, jak i schowek na rowery i inne tego typu przedmioty.
Pytania o ściany i stropy budynków
Kolejnym ważnym etapem związanym z budownictwem jest wszystko, co dotyczy ścian konstrukcyjnych. Ich wykonanie wymaga użycia pustaków ceramicznych, wapiennych lub gazobetonowych. Po podjęciu decyzji o wyborze materiału rozpoczyna się wylewanie schodów i stropu. Ta operacja jest wykonywana „na mokro”.
Oczywiście na suficie można również położyć tzw. panele kanałowe, jednak obecnie odchodzi się od tego sposobu ze względu na słabą trwałość i częste awarie. „Zwilżanie” sufitu to długotrwały proces, który wiąże się z większymi kosztami, ale jednocześnie eliminuje możliwość późniejszych problemów. Ostatecznie okazało się, że warto było zainwestować w to podejście.
Na uwagę zasługują również ścianki działowe w budynkach. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki murarskiej, która doskonale zastępuje dotychczas stosowaną zaprawę cementową. Wspomniane pianki charakteryzują się dużą odpornością na wiele czynników, wyróżniają się również dobrymi właściwościami akustycznymi. Co więcej, materiał nie należy do najdroższych, co przekłada się na szybszy czas budowy.
Co warto wiedzieć o dachach i poddaszach?
Standardowym rozwiązaniem dla dachów jest stosowanie płyt żelbetowych, styropianu i jastrychów betonowych. Całość należy dwukrotnie pokryć papą termozgrzewalną, uprzednio zabezpieczoną podkładem bitumicznym.
Ważne jest, aby wybrać papę dachową, która zapewni wysokiej jakości pokrycie. Jest to szczególnie ważne w obszarach w pobliżu kominów wentylacyjnych i ścian kolankowych. Drobny błąd w tych miejscach, a dach będzie przeciekał w przyszłości.
W przypadku dachów dwuspadowych z poddaszem problem jest nieco inny. Powinny być dobrze ocieplone, najlepiej wełną mineralną lub specjalną pianką. Oba rozwiązania pozwalają dotrzeć do najbardziej ukrytych zakamarków.
Ile średnio trwa budowa domu?
Istnieje możliwość wybudowania budynku o powierzchni ok. 150 m2 i wykonania wszystkich remontów w ciągu 2-4 lat. Wszystko w tej kwestii uzależnione jest od środków finansowych jakimi dysponuje inwestor. Koszt przebudowy domu na stan surowy zamknięty szacowany jest na 200-250 tys. zł przy aktualnych cenach materiałów budowlanych. zł.
Decydując się na budowę własnego domu, warto skorzystać z pomocy fachowca. W tym celu skorzystaj z doświadczenia znajomych lub zapoznaj się z rekomendacjami danej firmy budowlanej. Bardzo ważne jest, aby wykonawca miał dobrą opinię wśród poprzednich klientów. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć tej kwestii, gdyż jest ona niezbędna dla zadowalających efektów pracy.