Aktualizacja 24 listopada 2022
Drewno konstrukcyjne najlepszym materiałem budowlanym – drewno na dom szkieletowy decyduje o jego jakości, niezawodności i trwałości, jest głównym materiałem budowlanym. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie każda deska nadaje się do budowy konstrukcji szkieletowej, ponieważ musi wytrzymać poważne obciążenia, być odporna na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne. Wykorzystanie drewna konstrukcyjnego wzmacnia sztywność budynku i zwiększy właściwości izolacyjne. Drzewo iglaste od dawna jest przyjacielem człowieka od starożytnej wiejskiej chaty po dom z bali lub konstrukcji szkieletowej.
Wybór drewna do budowy domu
Do budowy domu szkieletowego najczęściej wybiera się niedrogie drewno iglaste: popularna jest sosna, często świerk syberyjski. Gatunki te zawierają naturalne żywice, które chronią drewno przed przedwczesnym gniciem, pochłaniają mniej wilgoci. Drewno liściaste jest mocne i gęste, ale ma zbyt wiele sęków. Trudne w obsłudze. Kurczenie się jest powolne. Z tego drewna wykonuję drobne detale, na przykład kołki i kliny.
Biorąc pod uwagę ogromną funkcjonalność, jaką przypisuje się drewnu konstrukcyjnemu podczas montażu, ważnym i nadrzędnym pytaniem jest, jakich desek użyć do budowy domu szkieletowego? Najlepszym wyborem jest drewno konstrukcyjne suszone i strugane posiada odpowiednią wilgotność od 16 do 18%, posiada certyfikat wytrzymałości C24 ze znakiem CE. Można uniknąć problemów z zaparzaniem, pleśnią lub zarodnikami grzybów. Drewno konstrukcyjne różni się również geometrią elementów, dokładnością wymiarów obrabianych przedmiotów i kosztem.
Zobacz także:
Zalety drewna konstrukcyjnego struganego i suszonego
Pod wpływem wysokiej temperatury w procesie kurczenia zarodniki mikroorganizmów giną i nie ma potrzeby odkażania desek. Do rozwoju zgnilizny wymagana jest wysoka wilgotność, której nie ma w wysuszonym drewnie. Deska posiada stabilne wymiary i geometrię. Wszystkie wady desek widoczne są już na etapie zakupu i można od razu wybrać odpowiednie, odrzucając wadliwe. Większość wysokiej jakości domów szkieletowych jest zbudowana z desek struganych i suszonych. W tym przypadku drewno zostało już wysuszone do pożądanego poziomu wilgotności, posortowane i strugane z czterech stron.
Używając takiego drewna, osiąga się gwarancję schludnej, równej ściany, stropu, które nie odkształcają się z upływem czasu. Przy wyborze deski na ściany domu szkieletowego kryje się jeszcze kilka tajemnic. Po pierwsze, wiek drewna, który jest wprost proporcjonalny do wytrzymałości drewna. Sposób cięcia ma duży wpływ, na jakość materiału. Powierzchnia drewna jest zupełnie gładka, co powoduje, że jest ono bardziej odporne na ogień, ponieważ brak jest punktu zaczepienia, czyli zadziorów lub drzazg. Budując dom lub wykonując więźbę dachową, nie trzeba się martwić, że nastąpi jego skręcanie czy wypaczenie.
Wilgotność drewna do budowy domu
Ścinane drzewo stopniowo zaczyna wysychać. Po zmontowaniu domu szkieletowego drewno chłonie wilgoć typową dla danego klimatu. Ważną cechą jest wilgotność deski krawędziowej. Im bardziej jest sucha, tym mniejszy będzie skurcz domu i deformacja okładziny. Naturalna wilgoć drewna, gdy ścinano drzewo, wynosi 40% lub nawet więcej (jak w żywym drzewie). Zimą wilgotność drewna jest wyższa niż latem. Deska z naturalnej wilgoci, jeśli zostanie z niej zbudowana rama, może wyschnąć lub zmienić geometrię. Podczas budowy konstrukcji zdarzają się miejsca, w których układane są deski tej samej szerokości, ale jeśli korzystałoby się świeżego drewna konstrukcyjnego, nie można przewidzieć, jak wyschnie deska.
Jakie są zalety domów szkieletowych?
Domy szkieletowe budowane są od dawna, a ich popularność wciąż rośnie. Jest to okazja do wykorzystania gotowych obrobionych elementów, dzięki czemu budowa zajmie minimum czasu. Domy szkieletowe nie wymagają czekania do zakończenia kurczenia się drewna, ponieważ do ich budowy używany jest już całkowicie wysuszony i przetworzony materiał. Zapewnia to ochronę przed deformacją dachu, dodatkowo sama konstrukcja domu szkieletowego nie dopuszcza do pęknięć w ścianach.
Takie konstrukcje są wysoce energooszczędne: przy budowie domów szkieletowych stosuje się nowoczesną izolację, która zapewnia niezawodną ochronę przed zamarzaniem ścian. Materiał ścienny to płyta wiórowa OSB o wysokich właściwościach izolacji cieplnej i akustycznej. Dom jest bardzo ekonomiczny:, ponieważ składa się z gotowych elementów, nie ma nadwyżek i resztek, nie ma nieprzewidzianych kosztów, ponieważ wszystkie niezbędne materiały budowlane są dostarczane na miejsce w całości.
Budynki będą miały gładkie ściany bez szczelin, dzięki czemu nie będą wymagały dodatkowego wykończenia. Do takiego domu można użyć wszelkiego rodzaju nowoczesnych materiałów, które stworzą oryginalne piękne wnętrze. Budynek będzie bardzo lekki, więc wystarczy do tego płytki fundament. Zwykle stosuje się fundament typu paskowego, w przypadku małych budynków można zainstalować fundament kolumnowy. Wszystkie te zalety zapewniają dużą popularność domów szkieletowych. To szansa na zbudowanie ciepłego, niezawodnego i pięknego budynku przy minimalnych kosztach, który posłuży przez wiele lat.