Konstrukcje stalowe - jak oznaczać blachy?

Konstrukcje stalowe – jak oznaczać blachy?

Aktualizacja 15 września 2022

Konstrukcje stalowe – jak oznaczać blachy? Konstrukcje stalowe wykorzystywane są w Polsce coraz częściej. Buduje się z nich tunele, przejścia dla zwierząt, hale o powierzchni nawet kilkudziesięciu metrów. Ze względu na właściwości blachy, wykorzystywanej do stawiania konstrukcji stalowych możemy w szybkim tempie budować z tego materiału. Jakie czynniki wpływają więc na to, że blachy i konstrukcje stalowe cieszą się taką popularnością wśród inwestorów, budujących obiekty drogowe, wodne czy wydobywcze.

Do czego wykorzystywane są konstrukcje stalowe – popularne rozwiązania wokół nas

Konstrukcje stalowe - jak oznaczać blachy?
Konstrukcje stalowe – jak oznaczać blachy?

Konstrukcje stalowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Wśród popularnych  dziedzin, w których wykorzystuje się stalowe konstrukcje znajduje się przemysł budowlany lub transportowy. Dzięki wykorzystaniu tego materiału, materiału między innymi znajdziemy zastosowanie przy budowach kolejowych lub drogowych. Poza tym wykorzystywane są także w przemyśle wodnym oraz wydobywczym i odkrywkowym. Często do konstrukcji stalowych wykorzystuje się blachę falistą. Ten rodzaj tworzywa powstaje za pomocą formowania płaskich, pojedynczych blach, dzięki mechanicznemu procesowi i technice modelowania na zimno. Wykorzystywane blachy w transporcie kolejowym mogą służyć do budowy mostów, wiaduktów czy tuneli znajdujących się tuż pod linią kolejową. Bardzo popularne, szczególnie na drogach szybkiego ruchu lub na autostradach są także tak zwane przejścia dla zwierząt.

Jak oznaczać blachy, które wykorzystywane są do budowy konstrukcji stalowych?

Bardzo ważne przy budowie konstrukcji stalowych jest wykorzystywanie blach konkretnie oznaczonych. Jakie elementy blach powinny być więc oznaczone? Najczęściej opisywane są wszelkie niezbędne parametry. Tutaj warto uwzględnić przede wszystkim taki rodzaj blachy do konstrukcji stalowych, by wpisywał się on w konkretny projekt i spełniał wszelkie niezbędne wymogi. Decydując się na wykorzystanie konkretnych blach do konstrukcji, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość konstrukcji, czyli najprościej rzecz mówiąc są to krańcowe oznaczone punkty. Odległość pomiędzy nimi będzie wyznaczać długość konstrukcji. Kolejnymi czynnikami są wysokość i długość fali. Długość fali z kolei jest to odcinek, który stanowi konkretną odległość pomiędzy dwoma falami. Jeśli zaś chodzi o to, jak oznaczać blachy, to warto tutaj wziąć pod uwagę takie współczynniki, jak rozpiętości łukowe, okrągłe, w kształcie elipsy poziomej lub pionowej. Są to przekroje tak zwanych przepustów. Różnią się nie tylko kształtem czy kątem, ale także odpowiednią wielkością, mierzoną w milimetrach. Do oznaczania konstrukcji należy pozyskać dwa konkretne wymiary, czyli długość odcinka górnego oraz odcinka dolnego.

Jakie czynniki wpływają na to, że blacha jest świetnym budulcem konstrukcji stalowych – czy ten materiał się opłaca?

Wykorzystywanie blachy falistej do budowy jest niesamowicie wygodnym i komfortowym sposobem. Jeśli chodzi o sam montaż, to jest on sprawny i szybki. Warunki atmosferyczne nie stanowią absolutnie żadnego problemu i można pracować właśnie na konstrukcjach stalowych przez cały rok. Również wszelkie opady nie są w stanie za bardzo wpłynąć na blachę. Co więcej jest to stosunkowo lekki materiał, który można montować w dowolny sposób. Jeśli potrzebujemy montować blachy pojedynczo nie stanowi to żadnego problemu, ale także w przypadku chęci założenia większej konstrukcji stalowej jest to jak najbardziej możliwe. Co więcej budowanie obiektów, wykorzystujących konstrukcje stalowe jest także bardzo komfortowe dla uczestników ruchu, bowiem przejazdy nie są kolizyjne z budową. Jeśli zaś chodzi o koszty, to tutaj zdecydowaną przewagę ma ten właśnie materiał, nad innymi, droższymi opcjami. Z jednej strony jest wytrzymały, lekki, odporny na warunki pogodowe, a z drugiej strony jest bardzo tani. Dlatego też postawienie na konstrukcje tego rodzaju jest bardzo opłacalną kwestią.

Budowy wielkopowierzchniowych hal z konstrukcji stalowych – szybko, tanio i solidnie

Wiele budynków użytkowych, które dzisiaj są stawiane musi spełniać kilka podstawowych czynników, by ich żywotność i wykorzystywanie było na możliwie wysokim poziomie. Jednym z rodzajów budynków przemysłowych są hale. Hale w ostatnich kilkunastu latach zyskały bardzo mocno na popularności i coraz więcej inwestorów zdecydowało się na stawianie tego rodzaju przybytków, składających się z konstrukcji stalowych. Podstawową zaletą stawiania hali jest to, że można uczynić to w bardzo szybkim tempie. Hale mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów i będą doskonałą ochroną przed opadami. Dzięki braku konieczności wylewania fundamentów, prace przebiegają jeszcze szybciej i sprawniej. W ramach podłoża na hali można wykorzystać popularną w Polsce kostkę brukową. Tego rodzaju rozwiązanie, czyli utwardzenie przestrzeni, po której się porusza jest konieczne, by grunt nie zaczął osiadać. Dodatkowo konstrukcje stalowe chronią przed wilgocią, więc w tego rodzaju zbudowanej hali można trzymać wiele produktów czy sprzętów, bez obawy, że ulegną zniszczeniu.