Aktualizacja 15 września 2022
Dom opieki – jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania w nim miejsca? Dom opieki społecznej, czyli DPS jest to instytucja, która odpowiedzialna jest za zapewnienie całodobowej opieki, wyżywienia zamieszkania, ale także pomocy we wszystkich czynnościach, które danej osobie sprawiają trudności. Są to przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, borykające się z chorobami, czy też osoby niepełnosprawne.
Mieszkańcy domu opieki społecznej nie są w stanie samodzielnie żyć. DPS oferuje im także udział w terapiach zajęciowych oraz zajęciach rehabilitacyjnych, które mają na celu poprawić ich sprawność i stan zdrowia. Dom pomocy społecznej jest czasem jedynym rozwiązaniem, abyśmy zapewnili naszej bliskiej osobie profesjonalną opiekę.
Kto może zostać przyjęty do domu opieki społecznej?
To specjalny ośrodek, który prowadzony jest przez samorząd, gminę czy też organizację pozarządową. Do domu opieki przyjmowane są osoby, które potrzebują stałej opieki medycznej. Mogą to być seniorzy z zaburzeniami (starcza demencja, choroba Alzheimera, Parkinsona, nietrzymanie oczu oraz stolca). Przyjmowani są także pacjenci, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać.
W jaki sposób działa dom opieki społecznej?
Dom opieki gwarantuje całodobową opiekę nad swoimi pacjentami mieszkającymi w nim. Bardzo często umieszczenie starszego członka rodziny w DPS-ie jest koniecznością, na którą decydują się jego bliskie osoby, które nie mogą mu zapewnić opieki. Dom opieki społecznej jest także miejscem dla osób samotnych. Ośrodek zapewnia opiekę pielęgniarską, a także pomoc przy nawet najprostszych czynnościach, z którymi nie radzą sobie osoby starsze, schorowane czy niepełnosprawne.
Polecamy prywatne ośrodki:
W jaki sposób można uzyskać miejsce w domu opieki społecznej?
Na samym początku trzeba złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, osoby, która chce uzyskać tam miejsce. Wniosek może złożyć sam zainteresowany, jak i członek rodziny, powiatowe centrum pomocy rodzinie czy przedstawiciel ustawowy. Kiedy wniosek zostanie już dostarczony do pracownika socjalnego ośrodka, wówczas wykona on wywiad środowiskowy. Jego zadaniem jest sprawdzenie tego, w jakiej sytuacji znajduje się osoba ubiegająca się o miejsce w domu opieki. Weźmie więc pod uwagę sytuację dochodową, rodzinną i osobistą. Ważne jest zgromadzenie również odpowiedniej dokumentacji, dopiero potem ośrodek wyda decyzję o skierowaniu do domu opieki społecznej. Skompletowana już dokumentacja razem z decyzją ośrodka następnie zostaje dostarczona do powiatowego centrum pomocy rodzinie, która następnie wyda decyzję o przyznaniu miejsca w domu opieki społecznej.
Pracownik socjalny udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji, jego zadaniem jest również skompletowanie całej dokumentacji. Co więc będzie nam potrzebne do przyznania miejsca DPS-ie?
- decyzja emerytalno-rentowa albo przyznanie zasiłku stałego
- zaświadczenie lekarskie o potrzebie sprawowania całodobowej opieki nad osobą ubiegającą się o miejsce w domu opieki społecznej
- wywiad środowiskowy, który został przeprowadzony w miejscu zamieszkania danej osoby, a także potwierdzenie braku możliwości zapewnienia opieki przez najbliższą rodziną bądź gminę
- zaświadczenie lekarza psychiatry o zdolności albo braku zdolności do podejmowania decyzji
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
- oświadczenie majątkowe
- aktualne wyniki badań lekarskich
- opinia psychologa
- opinia OPS obejmująca stopień sprawności osoby, która chce zamieszkać w DPS-ie
- oświadczenia o wysokości dochody osoby starającej się o miejsce w domu opieki społecznej i dochodu rodziny, która jest zobowiązania do uiszczania opłaty za pobyt
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- zgoda na przetwarzanie danych osobowych
- pisemna zgoda osoby starającej się o miejsce w DPS-ie albo opiekuna prawnego na potrącanie opłaty za pobyt przez właściwy organ emerytalno-rentowy czy OPS ze świadczenia
Kiedy cała dokumentacja zostanie już przygotowana, wówczas kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej wyda decyzję o skierowaniu do domu pomocy, a także określi płatność za pobyt. Co ważne, pobyt jest płatny do wysokości średniego koszty utrzymania w określonym roku. Pacjent opłaca pobyt w tym miejscu, w wysokości do maksymalnie 70 procent swojego dochodu, uwzględniając jedynie koszty swojego utrzymania. Inne koszty ponosi OPS.
Co oferuje dom opieki społecznej?
Dom opieki społecznej gwarantuje zamieszkanie, całkowite wyżywienie, pomoc przy codziennych czynnościach, obuwie, środki czystości i odzież. Oprócz tego, pracownicy tego miejsca pomagają swoim pacjentom w załatwianiu spraw osobistych, a także przy codziennej pielęgnacji. Ośrodek zapewnia także swoim mieszkańcom udział w zajęciach edukacyjnych i rehabilitacyjnych.
Jeśli chcemy zapewnić naszej bliskiej osobie miejsce w takim miejscu, na samym początku udajmy się do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Niestety bardzo trudno jest uzyskać miejsce w domu opieki, a czas oczekiwania wynosi minimum kilka miesięcy. Oczywiście najlepiej, aby DPS znajdował się jak najbliższej naszego miejsca zamieszkania, niekiedy jednak przyznawane są miejsca w ośrodkach bardziej odległych.