Aktualizacja 16 września 2022
Szkło hartowane do telefonów – podstawowe informacje – większość dostępnych na rynku smartfonów to wysokiej klasy telefony o możliwościach porównywalnych do starszych komputerów. Są wygodne w użyciu oraz posiadają wiele różnorakich aplikacji, które z pewnością ułatwiają życie. Niestety, duże ekrany dotykowe połączone z designem opartym na tworzeniu jak najcieńszych i najlżejszych modeli powoduje, że są to urządzenia delikatne, podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też należy o nie odpowiednio zadbać.
Każdy właściciel nowego smartfona staje przed ważną decyzją, mianowicie, jakie zabezpieczenie wybrać? Czy szkło hartowane to dobry wybór? Jakie są jego zalety, a jakie wady? Lepiej postawić na markowy sprzęt, czy może kupić tani zamiennik? Poniżej kilka podstawowych informacji.
Czy warto kupować zabezpieczenie na ekran telefonu?
Pierwsze pytanie, które może się nasunąć, zwłaszcza wśród właścicieli najnowszej generacji smartfonów, jest to, czy warto w ogóle kupować dodatkowe zabezpieczenie na wyświetlacz. W końcu ekrany nowych telefonów są pokrywane szkłem Corning Gorilla Glass, które jest wyjątkowo wytrzymałe i twarde. Niestety, to nie wystarczy.
Ekran smartfona zawsze powinien być dodatkowo chroniony, ponieważ Corning Gorilla Glass nie jest szkłem niezniszczalnym. Wciąż może zostać porysowane poprzez kontakt z kluczami czy piaskiem. Wciąż może pęknąć, jeśli spadnie z dużej wysokości, np. na beton.
Szkło hartowane do telefonów lub inne zabezpieczenie zwiększa bezpieczeństwo telefonu. A w przypadku, gdy wydaliśmy tysiące złotych na nowego smartfona, warto o niego porządnie zadbać. Lepiej bowiem wymienić uszkodzone szkło niż cały wyświetlacz, często wraz z obudową (modne, zakrzywione ekrany są przyklejone do obudowy, co sprawia, że w przypadku uszkodzenia wymienić należy również ją, co jest kosztowne).
Jakie szkło hartowane do telefonu?
Idealne szkło hartowane do telefonów powinno, przede wszystkim nie przeszkadzać w jego użytkowaniu. Powinno być idealnie dobrane do wielkości ekranu, nie odstawać i nie zmuszać właściciela telefonu do mocniejszego nacisku palca na wyświetlacz, aby włączyć lub wyłączyć aplikacje.
Aby wybrać twardość szkła, należy sprawdzić tzw. współczynnik H (powinien być podany na głównej metce). Im wyższy współczynnik, tym lepsza ochrona, choć należy również pamiętać o tym, że twardość nie jest tożsama z wytrzymałością szkła. Czasem warto wybrać szkło hartowane o niższej twardości, ale bardziej elastyczne i wytrzymałe.
Warto kupować szkła, które mają dodatkową powłokę oleofobową. Jest to substancja, która zapewnia o wiele lepszy poślizg palca na ekranie i zabezpiecza wyświetlacz przed kurzem oraz tłuszczem.
Szkło hartowane do telefonów – wady
Nieważne, jakie zabezpieczenie wybierzemy, czy będzie to folia ochronna, czy szkło hartowane do telefonów to zawsze pojawią się pewne niedogodności związane z samą specyfiką danego materiału. Dlatego też należy wybrać zabezpieczenie, które będzie najlepiej współgrało z naszym trybem życia i typowymi wypadkami, jakie mogą spotkać nasz telefon.
Główną wadą szkła hartowanego jest nic innego jak właśnie bycie szkłem. Materiał jest twardy, ale zachowuje fizyczne właściwości szkła. Podczas upadku powłoka może pęknąć tak samo jak zwykłe szkło, co sprawia, że należy je wymienić na nowe.
Szkło hybrydowe
Rozwiązaniem problemu pękania powłoki mogą być szkła hybrydowe, których twórcy starali się połączyć właściwości folii ochronnej oraz szkła hartowanego, np. model FlexibleGlass (3mk), który jest elastyczny oraz zachowuje wytrzymałość szkła, co zapobiega pękaniu.
Niestety, w przypadku najnowszych rodzajów ochrony na smartfony, oferta wciąż jest mocno ograniczona i niektóre powłoki nie odpowiadają starszym modelom, co sprawia, że wymagane jest docinanie szkła hartowanego do telefonu.
Markowe szkła hartowane do telefonów czy tańsze zamienniki?
Raczej nikogo nie zdziwi informacja, że markowe szkła hartowane są drogie. Dlatego też wiele osób rezygnuje z zakupu ochronny wyświetlacza od renomowanych producentów i woli poszukać tańszego zamiennika. Niestety, często jest to zła decyzja, która może się odbić na kondycji telefonu.
Wiele modeli tzw. zamienników dla renomowanych produktów, to zwykłe podróbki tworzone w Chinach. Może się okazać, że zakupione szkło nie jest prawdziwym szkłem, a zwykłym tworzywem, które w żaden sposób nie ochroni wyświetlacza przed uszkodzeniem, będzie się szybko rysować i po kilku tygodniach użytkowania będzie trzeba kupić nowe. Wspomnieć należy również o tym, że podróbki często nie są dostosowane do czułości wyświetlacza i mogą sprawić, że trudno będzie włączać aplikacje.
Oczywiście, istnieją również na rynku małe firmy, które tworzą świetnej jakości produkty w dobrych cenach, jednak aby je znaleźć, należy mieć sporą wiedzę w tym temacie, wiedzieć, czego szukać i na co zwracać uwagę. Jeśli dysponujemy taką wiedzą albo mamy kogoś, kto świetnie orientuje się w zagadnieniach związanych z nowymi technologiami, możemy spróbować znaleźć coś tańszego.