Aktualizacja 15 września 2022
Jak wybrać idealne frezy podologiczne do pięt? Frezy podologiczne nazywane inaczej narzędziami rotacyjnymi są podstawowym wyposażeniem stanowiska pracy podologa, który ma bardzo dużą wiedzę z dziedziny medycyny, kosmetologii i dietetyki. Klinika podologii musi mieć na wyposażeniu specjalistyczne narzędzia umożliwiające wykonywanie skomplikowanych zabiegów i jednocześnie zapewniające bezpieczeństwo klientom. Rynek oferuje szeroki wybór frezów podologicznych, dlatego ich wybór nie jest prosty.
Podział frezów podologicznych
Frezy podologiczne ze względu na funkcję, jaką spełniają, dzielą się na trzy podstawowe grupy: frezy do paznokci, frezy do pięt i frezy do skórek. Można także dokonać podziału ze względu na rodzaj zabiegu, do jakiego są używane, można wyróżnić między innymi frezy do:
– szlifowania paznokci skórek,
– nadawania kształtu zgrubiałym paznokciom,
– usuwania zrogowaceń na podeszwach,
– usuwania zrogowaceń na wałach,
– usuwania skórek,
– usuwania nadmiernego naskórka ze skóry pięt,
– usunięcie odcisku i nagniotków,
– opracowywania stopy diabetyka.
Kolejne rozróżnienie dotyczy materiału, z którego frezy są wykonane, mogą być kamienne, z węglika spiekanego, ceramiczne, diamentowe, lub stalowe.
Frezy do pielęgnacji pięt
Jedna z klasyfikacji dzieli frezy ze względu na obszar pracy, którym się zajmują. Niektóre z frezów nadają się szczególnie do pielęgnacji stóp. Przede wszystkim są to frezy diamentowe wykonane z twardej i wyjątkowo solidnej stali nierdzewnej. Charakterystyczną cechą frezów diamentowych jest brak widocznych nacięć. Element tnący umieszczony jest na wierzchniej części frezów w postaci diamentowych opiłków. Frezy diamentowe dzielą się w zależności od grubości nasypu na: bardzo drobne, drobne, średnie, grube i bardzo grube. Trzy pierwsze rodzaje używane są do szlifowania między innymi skóry pięt. Pozostałe są stosowane w przypadku, kiedy jest niezbędne usuwanie nagniotków lub opracowywanie zgrubiałych paznokci.
Frezy stalowe natomiast można podzielić na różyczki i frezy próżniowe. Podolog zazwyczaj stosuje różyczki do spłycania rozpadlin i usuwania kurzajek. Frezy próżniowe są stosowane do usunięcia odcisku i zrogowaceń na piętach. Niektórzy specjaliści pracujący w klinice podologii nazywają frezy próżniowe trepanami, występują one w dwóch rodzajach, z koroną oraz płaskie, ze skalpelem.
Frezy karbidowe, czyli z węglika spiekanego są bardzo twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale używane nieumiejętnie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Posługiwanie się nimi wymaga doświadczenia, dlatego powinny być używane przez wprawionego podologa. Dostępne są różne rodzaje kształtów ich końcówek. Podczas zabiegu oczyszczania skóry pięt wykorzystywane są końcówki frezów w kształcie szpicu. Kulki i łezki umożliwiają obrabianie skórek oraz usuwanie odcisków, łezki precyzyjnie usuwają i ścinają zrogowacenia na paznokciach stóp. Końcówki w kształcie walca doskonale usuwają zrogowaciałą skórę z pięt.
Podobne zastosowanie znajdują frezy ceramiczne, które mają zbliżone właściwości do węglika spiekanego. Do ich wyprodukowania używany jest tlenek cyrkonu, który jest stosowany również w protetyce i stomatologii. Charakteryzuje się wyjątkową twardością, ale jednocześnie jest bardzo kruchy. Przy jego zastosowaniu trzeba zachować szczególna ostrożność, ponieważ jeśli spadnie nawet z niewielkiej wysokości, może się pokruszyć.
Szerokie zastosowanie w podologii znajdują również frezy kamienne. Wykonywane są z kamienia o średniej ziarnistości, można ich używać na mokro i na sucho, ale żeby zapewnić ich maksymalne wykorzystanie, należy umieścić je jak najdalej do środka frezarki. Stosowane są głównie do szlifowania i wygładzania skóry pięt.
Odpowiednie parametry sprzętu podologicznego
Kompletując idealny zestaw frezów podologicznych, podolog w dużej mierze kieruje się wygodą i przydatnością ich zastosowania. Należy także zwrócić uwagę na ich parametry, aby były kompatybilne z wymiarami frezarki będącej w użyciu kliniki podologii. Zakres obrotów frezarki także powinien być dopasowany do obrotów frezów, ponieważ niektóre z nich mają określoną wysokość obrotów, w jakich mogą być stosowane. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar trzpienia mocującego, niektóre frezarki są zaopatrzone w niestandardowy rozmiar w tym zakresie.
Zobacz również:
- zmiany skórne stóp Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/
- kostka arkady wrastający paznokieć Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/korekta-wrastajaca-paznokcia/kostka-arkady/
- modzele Koszalin https://spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzeli-koszalin/
Czym się różni pedicure podologiczny od kosmetycznego?
Podolog współpracuje z innymi lekarzami, np. dermatologiem, po dokładnym obejrzeniu stopy stawia diagnozę. Używając odpowiednio dobranych narzędzi, jak skalpel czy frezarka podologiczna zajmuje się różnymi zmianami na stopach. Może wykonać wypalanie kurzajek, usunięcie odcisku, leczy także łuszczycę, wrastające paznokcie i inne choroby stóp. Wizyta może trwać nawet półtorej godziny.
Kosmetyczka zajmuje się oczyszczaniem i pielęgnacją skóry stóp. Usuwa naskórek z pięt, zajmuje się przycinaniem i malowaniem paznokci. Pedicure kosmetyczny wykonywany jest wyłącznie na zdrowych stopach i trwa około pół godziny.