Aktualizacja 15 września 2022
Co robi ortodonta na wizycie kontrolnej? Aparaty ortodontyczne służą do korygowania problemów stomatologicznych, takich jak wady zgryzu, krzywe i stłoczone zęby. Leczenie ortodontyczne trwa kilka miesięcy, a nawet lat, podczas których zęby są powoli przesuwane do ich prawidłowej pozycji. Aby leczenie postępowało, konieczne jest regularne przykręcanie aparatów.
Ortodonta prowadzi również wizyty kontrolne, które mają na celu sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku z aparatem ortodontycznym. To również wspaniała okazja do rozmowy z pacjentem, który może na bieżąco informować swojego ortodontę o prywatnych odczuciach w tym pojawiającym się bólu. Wizyty kontrolne są dla ortodontów okazją do sprawdzenia postępów leczenia.
Ortodoncja
Kontrola ortodontyczna to wizyta u ortodonty po leczeniu lub założeniu aparatu ortodontycznego. Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem lub korygowaniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów i problemów ze zgryzem. Specjalista w tej dziedzinie nazywany jest ortodontą. Zęby są jednymi z najsilniejszych części ciała i są odpowiedzialne za szereg kluczowych czynności, takich jak żucie czy gryzienie. Komórki, z których powstają pąki zębowe, zaczynają pojawiać się we wczesnych tygodniach poczęcia. Pączki te rozwijają się wraz z wiekiem dziecka. Do około szóstego miesiąca życia dziecka pojawia się pierwszy ząb. Zęby, które pojawiają się jako pierwsze, nazywane są mlecznymi lub mleczakami. Są one również określane jako tymczasowe, ponieważ wkrótce się rozpadną, aby ustąpić miejsca stałym. Tak czy inaczej, prawidłowe ustawienie zębów staje się niezbędne. W przeciwnym razie mogą pojawić się różne problemy z jamą ustną i zębami, takie jak problemy z gryzieniem i żuciem oraz nadmierne obciążenie mięśni twarzy. Niektórzy mogą również czuć się świadomi tego, jak wyglądają ich zęby. Problemy z zębami, szczególnie te, które mają coś wspólnego z wyrównaniem i zgryzem, można skorygować za pomocą aparatów ortodontycznych. Typowe leczenie ortodontyczne obejmuje: wykonanie pełnego badania stomatologicznego, w tym zdjęcia rentgenowskiego, a w razie potrzeby wykonanie ekstrakcji. Ponadto wykonywane są wyciski zębów i aparat jest umieszczany na zębach.
Regulowanie aparatu ortodontycznego
Lekarz ortodonta udzieli Ci instrukcji dotyczących wszelkich zmian, które zaszły po tej wizycie. Na przykład, być może będziesz musiał nosić gumki po raz pierwszy, więc pokażemy Ci, jak je zakładać i zdejmować do jedzenia i mycia zębów, ale możesz spodziewać się lekkiego dyskomfortu związanego z nowymi drutami. Czy to boli, gdy aparat jest dokręcany? Po dokręceniu aparatu przez ortodontę zęby mogą być obolałe przez kilka godzin do kilku dni. Po tym czasie zęby przyzwyczajają się do nowego drutu łukowego i ból ustępuje. Czasami po wizycie nie odczuwa się żadnego ucisku, podczas gdy w przypadku innych wizyt może on wystąpić. Można zażywać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Leki te należy stosować tylko przez kilka dni. W rzadkich przypadkach, gdy ból nie ustępuje po tym czasie, należy skontaktować się z ortodontą. Gdy jesteś w domu, a Twoje zęby są obolałe, możesz zastosować zimny/lodowy kompres na zewnętrzną część szczęki i dolną część policzków. Zimny kompres może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort. Picie zimnej wody z lodem może również pomóc w znieczuleniu obolałych dziąseł i zmniejszeniu stanu zapalnego. Możesz również spróbować miejscowego doustnego żelu znieczulającego na dziąsła. Nałóż żel czystym palcem, aby odczulić miejsca w jamie ustnej, które są nieprzyjemne. Nawet masowanie dziąseł palcem może przynieść pewną ulgę, ponieważ stymuluje przepływ krwi w tym obszarze.
Jak przebiega wizyta kontrolna u ortodonty?
Kontrolę ortodontyczną wyznacza się co 4 do 6 tygodni, w zależności od postępu ruchu zębów. W tym czasie ortodonta wykonuje następujące czynności. Ortodonta sprawdza stan zębów i otaczających je części, takich jak wargi, policzki i dziąsła. Ortodonta przeprowadza niezbędne korekty. Na przykład może zmienić lub przesunąć paski, a także druty. Jest to niezbędne, aby zęby były stopniowo, ale prawidłowo prowadzone w kierunku ich idealnych pozycji. W razie potrzeby przeprowadzane są nowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie zębów. Ortodonta może również być zmuszony do zajęcia się następującymi kwestiami. Ortodoncja awaryjne – odnosi się to do sytuacji, które wymagają natychmiastowej lub pilnej uwagi i korekty od ortodonty. Należą do nich złamane lub poluzowane druty i ligatury, które mogą być niewygodne i powodować uszkodzenia nie tylko jamy ustnej, ale także reszty aparatu. Ogólny dyskomfort – zakładanie aparatu ortodontycznego może być bolesne lub niekomfortowe w ciągu pierwszych kilku dni. Jeśli pacjent uważa, że jest to nie do zniesienia, ortodonta może przepisać leki przeciwbólowe. Doradztwo – ortodonta jest najlepszą osobą, którą można zapytać o to, jaki aparat jest najlepszy, a także kiedy należy dokonać wymiany, np. w przypadku aparatów ortodontycznych. Systematyczne wizyty u ortodonty to gwarancja jeszcze lepszych efektów.