Co robi lakiernik samochodowy?

Co robi lakiernik samochodowy?

Aktualizacja 15 września 2022

Co robi lakiernik samochodowy? Lakiernik samochodowy zajmuje się remontem oraz renowację elementów składających się na nadwozie pojazdu. Lakiernik prowadzi prace związane z renowacją i odnowieniem powierzchni karoserii. Obrabia wstępnie powierzchnię, nakłada powłoki malarskie i wysusza je na różne sposoby. Kiedy mówimy o lakierniku samochodowym, często mamy na myśli kogoś, kto pracuje w małej lakierni.  

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Jeśli chcesz pracować w zawodzie lakiernika, musisz ukończyć szkołę zawodową o profilu lakierniczym  Szkoła trwa 3 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym zdobyte umiejętności. Doświadczenie i umiejętności są kluczowe w tym zawodzie, dlatego uczniowie przechodzą szkolenie, które ma na celu szczegółowe poznanie zawodu i zastosowanie zdobytej już wiedzy teoretycznej w praktyce. Oczywiście przeszkolić można również osoby, które ukończyły inne kierunki. Konieczne jest wtedy odbycie specjalistycznego kursu, a następnie zdanie egzaminu na specjalistę od lakiernictwa. Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe zapewnia dobre wykształcenie, a potem godziwe warunki pracy i zadowalającą pensję.

Lakiernik – wymagająca i satysfakcjonująca praca

Co robi lakiernik samochodowy?
Co robi lakiernik samochodowy?

Blacharz lakiernik  jest szczególnie poszukiwany na rynku pracy. Co robi lakiernik w swojej pracy? Lakiernik naprawia karoserie samochodów, a także je odnawia. Dlatego podczas swojej pracy musi zawsze najpierw wyczyścić powierzchnie, na których będzie działał. Do tego celu służą szczotki druciane, papier ścierny, a nawet szlifierki mechaniczne. Odkurzanie jest często następnym krokiem. W tym przypadku lakiernik używa specjalnych środków chemicznych na bazie fosforu. Do jego obowiązków należy również odtłuszczanie powierzchni przy użyciu środków organicznych. W swojej pracy musi także wyprostować i wygładzić nadwozie pojazdu. Potrzebne jest również gruntowanie, może być jednowarstwowe, ale także wielowarstwowe. Następnie powierzchnię należy wysuszyć. Tutaj usuwane są rysy i kurz. Do obowiązków lakiernika należy nakładanie dekoracyjnej emalii, a nawet jej wypalanie. Wszystko zależy od gustu i oczekiwań klienta. Zwykle na samym końcu lakiernik poleruje powierzchnię pastami polerskimi oraz oczyszcza pojazd produktami zawierającymi wosk. Renowacja samochodów zabytkowych oraz naprawa samochodów powypadkowych wykonywane są  przez prawdziwych profesjonalnych lakierników, którzy znają się na fachu.

Miejsce pracy lakiernika – blacharstwo i naprawy powypadkowe samochodów

Lakiernik działa w trudnych warunkach. Nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich zagrożeń w fabrykach i warsztatach mechanicznych, pomimo rygorystycznych norm. Lakiernicy samochodowi są narażeni na opary farb i lakierów. Na przykład długotrwałe wdychanie pyłu podczas szlifowania może powodować choroby układu oddechowego oraz alergie skórne i oskrzelowe. Naprawy blacharsko lakiernicze odbywają się w profesjonalnych zakładach, gdzie pracownicy w jak najlepszy sposób chronieni są przed działaniem szkodliwych warunków pracy związane z pracą lakiernika.

Lakiernik – zdrowie jest najważniejsze

Dobry lakiernik i dobry blacharz musi być w pełni przygotowany do wykonywania swojej pracy. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz być całkowicie przygotowany fizycznie. Bardzo ważny jest również zdrowy układ kostny, ponieważ praca ta często wymaga przyjmowania różnych pozycji, ale najczęściej człowiek musi być wyprostowany. Układ oddechowy powinien być również doskonale zdrowy i regularnie monitorowany. Dlatego przeciwwskazaniami są astma oskrzelowa i wszelkie alergie. Tendencja do alergii, podrażnień skóry czy słaba odporność dyskwalifikuje. Lakiernik powinien szczególnie dbać o swoje zdrowie.

Wiedza i umiejętności są w cenie – zakład blacharsko lakierniczy

Lakiernik powinien umieć posługiwać się urządzeniami pomiarowymi i innymi specjalistycznymi przyrządami. Niezbędna w jego pracy jest znajomość rysunków technicznych i ich odczytywania, a także posiadanie wiedzy z zakresu BHP. Lakiernik powinien znać budowę i działanie części samochodowych oraz wykonywać pomiary nadwozia. W zakres wymaganych umiejętności wchodzi również wykonywanie połączeń zgrzewanych i spawanych. Lakiernia samochodowa zatrudnia najlepszych lakierników samochodowych, którzy nabyli już niezbędne umiejętności i zdobywają cenne doświadczenie. Lakierowanie samochodu cena określane jest właśnie przez lakierników, którzy powinni umieć dokonywać rzeczowej wyceny dla klientów. Lakierowanie samochodu wymaga dużo pracy, a zarazem cierpliwości. Blacharz lakiernik musi znać się na swojej pracy, ale jednocześnie cały czas się uczyć nowych rzeczy. Zawód ten wymaga nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Zarobki wzrastają wraz z posiadanymi umiejętnościami – im jest ich więcej tym więcej można zarobić. Praca czeka na lakierników i blacharzy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

English Français Deutsch Español