Aktualizacja 15 września 2022
Kremacja zwierząt – co to jest? Kiedy odchodzi ukochane zwierzę poza cierpieniem pozostaje z nami pytanie – co zrobić z ciałem? Kremacja zwierząt to rozwiązanie, które pozwala nam na zachowanie pamiątki po pupilu.
Czy pochówki zwierząt to nowy trend?
Możemy spotkać się z opiniami różnych osób, które być może będą twierdziły, że pochówek zwierząt to nowinka ostatnich lat. Niektórzy mogą uważać to także za współczesny trend. Nic bardziej mylnego. Pochówki zwierząt towarzyszących człowiekowi są tak stare, jak to tylko możliwe. Jak tylko zwierzęta zostały udomowione i zaczęły towarzyszyć człowiekowi, pojawiła się potrzeba odpowiedniego pochówku naszych małych przyjaciół. Istnieją na to liczne dowody. Najstarszym znanym grobem psa jest ten, który znaleziono na Syberii. Pies, który prawdopodobnie otrzymał pełną ceremonię pogrzebową pochowany został około V wieku przed wybiciem naszej ery. Kremacja zwierząt nie jest więc niczym nowym. Przeciwnie, ma swoje początki w towarzyszących nam od zarania dziejów tradycjach.
Czy kremacja zwierząt jest ekologiczna?
Prawdopodobnie myśląc o pochówku psa natychmiast wyobrażamy sobie grób wykopany w rodzinnym ogródku lub na pobliskiej łące, czy też w zagajniku. Nie ma w tym niczego dziwnego. To właśnie do takich obrazków przyzwyczaiła nas kultura powszechna, z którą na co dzień obcujemy. Sceny grzebania ukochanych zwierzaków w ogrodach znamy z wielu filmów, seriali, komiksów i książek. Nic więc dziwnego, że to właśnie taki rodzaj pochówku zwierząt utrwalił się w zbiorowej świadomości. Czy jednak jest on właściwy? Niestety nie.
W wielu krajach, w tym również w Polsce, zakopywanie zwierząt poza wyznaczonymi do tego miejscami jest zabroniona. W naszym kraju regulują to przepisy z 2000 roku. Jaki jest tego powód? Okazuje się, że zakopywanie zmarłych zwierząt w ogrodzie czy na łonie natury może być po prostu bardzo szkodliwe dla środowiska.
Zwierzęta odchodzą zazwyczaj z konkretnych powodów. Jeśli pies czy kot zmarły wskutek działania choroby zakaźnej, zakopując ich zwłoki narażamy na zakażenie absolutnie każde stworzenie, które może wejść w kontakt ze zwłokami. Chodzi tu zarówno o inne zwierzęta domowe, jak i dzikie zwierzęta, a nawet ludzi. Nawet jeśli zwierzę odeszło ze starości, to mogło być zakażone pasożytami, o których nawet nie wiedzieliśmy. One też będą szkodliwe dla ludzi i środowiska.
Jeśli zwierzę zostało poddane eutanazji, to środek który pozwolił zwierzakowi odejść na długo pozostaje w całym jego ciele. Inne zwierzęta mogą wejść w kontakt z takim środkiem poprzez zjedzenie zwłok lub na inne sposoby. Mogą na przykład kopać w ziemi, w której rozkładają się zwłoki, a potem zlizać truciznę w czasie czyszczenia futra z ziemi. Po takim kontakcie każdemu zwierzęciu grozi śpiączka, a nawet śmierć.
Zakopywanie zwłok zwierząt poza przeznaczonymi do tego miejscami jest więc nie tylko nieekologiczne, ale wręcz niebezpieczne. Czym można takie działanie zastąpić? Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług krematorium dla zwierząt.
Na czym polega kremacja?
Kremacja to inaczej całopalenie. Kremacja psa czy kota jest zbliżona do wizji tego procesu, którą prawdopodobnie każdy z nas przechowuje w pamięci. Na czym polega kremacja? Ciało poddawane kremacji pod wpływem działania niezwykle wysokiej temperatury zmienia się w popiół. Obecnie kremacje odbywają się zazwyczaj w specjalnie do tego przeznaczonych piecach. Ciało zwierzęcia przygotowywane jest do kremacji, następnie wprowadzane do pieca i tam spalone na popiół.
W przypadku zwierząt można skorzystać z dwóch rodzajów kremacji. Są to:
- Kremacja zbiorowa,
- Kremacja indywidualna.
W trakcie kremacji zbiorowej krematorium dla zwierząt pali wiele zwłok w jednym czasie, a następnie utylizuje zarówno dym, jak i popiół, tak by nie obciążały środowiska naturalnego. Jeśli nasze zwierzę odeszło w lecznicy weterynaryjnej, weterynarz prawdopodobnie właśnie taki rodzaj kremacji nam zaproponuje. Jest to rozwiązanie, które dużo mniej obciąża budżet.
Kremacja indywidualna to droższa wersja całopalenia. Umożliwia ona pożegnanie ze zwierzęciem, bardziej osobistą ceremonię oraz odzyskanie 100% prochów zmarłego zwierzęcia.
Co zrobić z prochami zwierząt?
Kremacja kota, psa czy innego zwierzęcia często bywa bardzo trudnym momentem w naszym życiu. Jeśli zwierzę było nam wyjątkowo bliskie, prawdopodobnie będziemy chcieli w jakiś sposób zachować jego prochy. Jest kilka sposobów, na które można to zrobić.
Najpopularniejszym jest przechowywanie prochów zwierzęcia w specjalnej urnie. Mogą one przybierać formy tradycyjne, lub nawiązujące do gatunku danego zwierzęcia. Przypominać mogą łapki lub serca, albo sylwetki zwierząt. Istnieje również możliwość zamknięcia prochów w posążku psa lub kota. Możliwe jest również zamówienie biżuterii na prochy zwierzęcia. To, co pozostanie po pupilu można wówczas nosić w formie zawieszki na łańcuszku, pierścionka lub bransoletki.
Inną możliwość stanowi zamknięcie zarówno prochów, jak i futra zwierzęcia w diamencie. Powstaje on w całości z materiałów pozyskanych ze zwierzęcia, bez żadnych innych dodatków. Kamień można następnie osadzić w biżuterii.