Czym jest i jak działa upadłość konsumencka?

Czym jest i jak działa upadłość konsumencka?

Aktualizacja 12 czerwca 2023

Czym jest i jak działa upadłość konsumencka? Tego rodzaju pytania zadaje sobie mnóstwo zadłużonych osób szukających sposobu na rozwiązanie swoich problemów finansowych. Upadłość konsumencką wprowadzono do polskiego prawodawstwa z myślą o osobach niewypłacalnych.

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest likwidacja całości lub części długów osoby zadłużonej. Warunkiem otrzymania upadłości konsumenckiej jest udowodnienie przed sądem, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie spłacić swoich zadłużeń. W dzisiejszym artykule bardzo dokładnie tłumaczymy, co to znaczy upadłość konsumencka. Zapraszamy do wnikliwej lektury!

Upadłość konsumencka – co to znaczy? 

Czym jest i jak działa upadłość konsumencka?
Czym jest i jak działa upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest coraz popularniejszym narzędziem, po które z roku na rok sięga coraz więcej zadłużonych osób. Mnóstwo dłużników zastanawia się co to znaczy upadłość konsumencka. Jest to instytucja dedykowana wszystkim osobom fizycznym, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej oraz nie pełnią jakiejkolwiek funkcji w spółkach. Dodatkowo, takie osoby nie dysponują odpowiednią ilością środków, dzięki której mogliby spłacić swoje zadłużenia wobec wierzycieli. 

Warto wiedzieć, że poziom niewypłacalności konkretnej osoby jest zawsze bardzo dokładnie weryfikowany przez sąd w trakcie trwającego postępowania. Co ważne, postępowanie sądowe w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej może być wszczęte zarówno na prośbę dłużnika jak i jego wierzyciela. Dla wielu osób zadłużonych ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedynym sposobem na to, aby raz na zawsze uwolnić się od swoich zobowiązań i zacząć wszystko od początku. Obecnie ogłaszanie upadłości konsumenckiej cieszy się tak dużym zainteresowaniem również dlatego, że w 2020 roku weszły w życie nowe, korzystne przepisy dotyczące tej instytucji. 

Czym jest upadłość konsumencka? 

Co to znaczy upadłość konsumencka? To sformułowanie oznaczające postępowanie sądowe. Wniosek o uruchomienie takiego postępowania przysługuje wyłącznie osobom prywatnym, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Osoby, które są przedsiębiorcami, nie mają niestety możliwości, aby skorzystać z upadłości konsumenckiej. 

Upadłość konsumencka jest dedykowana tylko tym osobom prywatnym, które są niewypłacalne. Ich dochody nie pozwalają nawet na pokrycie wszystkich miesięcznych zobowiązań finansowych. Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie całości bądź jakiejś części zadłużenia, której konsument nie jest w stanie spłacić własnymi siłami. Warto również wiedzieć o tym, że upadłość konsumencka zgodnie z obowiązującymi wytycznymi może dotyczyć wyłącznie tych zobowiązań finansowych, które dana osoba zaciągnęła przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. 

 Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej uwzględniane są zarówno zadłużenia zaciągnięte w sposób umyślny jak i nieumyślny. Jeżeli np. specjalnie się zadłużaliśmy i zdawaliśmy sobie sprawę z konsekwencji, to również mamy prawo do tego, aby złożyć wniosek do sądu o upadłość konsumencką. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że sąd zupełnie inaczej potraktuje taką osobę niż kogoś, kto w długi wpadł z powodu ciężkiej choroby lub utraty miejsca pracy

Poznaj koniecznie:

Zmiany prawne w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej 

W marcu 2020 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące zasad ogłaszania upadłości konsumenckiej. Ustawodawca podkreślał, że nowelizacja ustawy jest wprowadzana po to, aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było jeszcze prostsze niż dotychczas. Skutki wprowadzenia tej ustawy mieli odczuć także wierzyciele. 

Nowelizacja przepisów została przygotowana przez polski Sejm w 2019 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o nowelizacji przepisów, dzięki czemu wszystkie niezbędne do spełnienia procedury związane z ubieganiem się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostały maksymalnie uproszczone. 

W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości na temat nowelizacji można znaleźć zapis, że obecnie przeszło 2 miliony Polaków zmaga się z przeterminowanymi długami. Nowelizacja przepisów spowodowała, że obecnie złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest o wiele prostsze niż kiedykolwiek wcześniej w przeszłości. 

Co konkretnie wprowadziła nowelizacja ustawy o upadłości konsumenckiej? https://www.facebook.com/UpadloscKonsumencka24PL Przede wszystkim, osoba, która ma zamiar ogłosić upadłość konsumencką, nie jest już zobowiązana do tego, aby mówić o powodach swojej niewypłacalności. Ponadto, dłużnicy uzyskali teraz uprawnienia do ubiegania się o zawarcie ugody ze swoim wierzycielem. W przypadku, gdy dłużnik zdecyduje się na wybór takiego rozwiązania, nie będzie już zobowiązany do tego, aby składać wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

W znowelizowanych przepisach wprowadzono także zmianę dotyczącą tego, jakie długi mogą być podstawą do przyznania upadłości konsumenckiej. Obecnie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą wnioskować nawet te osoby, które z własnej, świadomej woli, zdecydowały się zaciągnąć ogromne zadłużenia. 

Mamy nadzieję, że wiedzą już Państwo, co to znaczy upadłość konsumencka. W tym artykule staraliśmy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości odnośnie tego szerokiego tematu.

 

English Français Deutsch Español