Mieszkania w Warszawie – z rynku wtórnego, czy pierwotnego?

Mieszkania w Warszawie – z rynku wtórnego, czy pierwotnego?

Aktualizacja 31 lipca 2024

Mieszkania w Warszawie – z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Oznacza wybór miejsca,  które będziemy nazywać domem, gdzie spędzimy wiele lat życia. Zakup mieszkania to także podjęcie zobowiązania spłacania kredytu mieszkaniowego przez 20 – 30 lat. Jest możliwa sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką, ale jest to proces skomplikowany i długotrwały.

Zakup mieszkania w  Warszawie to dobry pomysł w przypadku osób, które mają w stolicy stałą i dobrze płatną pracę oraz chcą osiedlić się w tym mieście. Pierwszą kwestią do rozważenia jest wybór rynku nieruchomości: pierwotny, czy wtórny. To znaczy, czy przedmiotem zainteresowanie jest mieszkanie nowe, czy używane i przeznaczone przez właściciela do sprzedaży?

Cena za metr kwadratowy

Kluczowe znaczenie przy zakupie mieszkania w Warszawie ma cena za metr kwadratowy. Najdroższe mieszkania to lokale w Śródmieściu, na Mokotowie, Ochocie i Bielanach. W tych dzielnicach trzeba się przygotować na ceny ponad 8-10 tys. złotych za mkw. Co ciekawe nie zawsze mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od lokali mieszkalnych z rynku wtórnego. Niecodzienna sytuacja to cecha rynku warszawskiego. Na Wilanowie można zobaczyć oferty, w których cena mieszkania na rynku wtórnym to 8 000 za mkw, a na rynku pierwotnym 7 800 za mkw. Określenie budżetu, swoich oczekiwań odnośnie do  metrażu i lokalizacji mieszkania, pomaga w wyborze najkorzystniejszej oferty. Określając najwygodniejszy metraż, warto brać pod uwagę swoje plany rodzinne. Kawalerka nie będzie dobrym wyborem, jeżeli w mieszkaniu ma zamieszkać rodzina z dziećmi. Kawalerki i mikrokawalerki (do 20 mkw) to najtańsze mieszkania w Warszawie. Jednak ich cena za mkw wcale nie jest konkurencyjna w stosunku do większych lokali mieszkalnych. Analitycy rynku nieruchomości ostrzegają przed zaciąganiem kredytu na kawalerkę w Warszawie, ponieważ jest to mieszkanie przeznaczone na doraźne potrzeby jednej osoby lub pary i nie sprawdza w przypadku rodzin z dziećmi.

Lokalizacja mieszkania

Mieszkania w Warszawie – z rynku wtórnego, czy pierwotnego?
Mieszkania w Warszawie – z rynku wtórnego, czy pierwotnego?

Oczekiwania w stosunku do lokalizacji mieszkania w Warszawie są różne. Część klientów wolałaby mieszkać bardziej w centrum miasta, inni wolą spokojniejszą okolicę.  Liczy dostęp do placówek oświatowych, przychodni, szpitali, połączenia komunikacyjne, bliskość galerii handlowych, terenów zielonych, placów zabaw. Klientom zależy, aby miejsce ich zamieszkania było dobrze skomunikowane z centrum miasta, a jednocześnie, aby okolica była spokojna. Deweloperzy starannie wybierają miejsca na inwestycje mieszkaniowe – można znaleźć oferty na obrzeżach, jak i w dzielnicach położonych bliżej centrum. Podobnie jest z mieszkaniami z rynku wtórnego – tutaj również wybór lokalizacji jest ogromny. Znajdzie się lokal mieszkalny odpowiadający potrzebom nabywcy.

Trudny rynek

W mniejszych miastach łatwiej kupić mieszkanie w dobrej okolicy za konkurencyjną cenę. Mieszkania w Warszawie, pomimo swojej ceny, rozchodzą się, jak świeże bułeczki. Wynika to nie tylko z faktu, że do Warszawy przejeżdża wiele osób, które chcą w tym mieście pracować, ale także z tego, że kupno mieszkania to dobra inwestycja kapitału. Zakupione mieszkanie w Warszawie można wynajmować z zyskiem przez wiele lat i zarabiać na wynajmie. Chętnych do wynajęcia mieszkania w Warszawie nie brakuje. Mniejsza ilość pozwoleń na budowę na cele mieszkaniowe może oznaczać problemy w dostępie do nowych mieszkań. Jest to niezbyt dobra wiadomość dla deweloperów.  Z drugiej strony na braku nowych mieszkań skorzystają właściciele lokali przeznaczonych do wynajęcia. Zdecydowanie najwięcej chętnych jest na lokale trzypokojowe. Jest to dobre rozwiązanie dla rodziny i zapewnia komfort życia.  Od mieszkań w Warszawie nabywcy oczekują wysokiego standardu wykończenia. Duży obrót nieruchomościami na warszawskim rynku wtórnym sprawia, że oferty mieszkaniowe są w ciągłym „ruchu” – pojawiają się i znikają. Dlatego nie ma zbyt dużo na zastanawianie się i decyzję trzeba podejmować w ciągu kilku dni.

Mieszkania bez haczyków

Deweloperzy wciąż nie cieszą się najwyższym zaufaniem społecznym. Po licznych wpadkach deweloperów ludzie obawiają się o los inwestycji budowlanej i swoje pieniądze. Dlatego bardziej nieufne osoby wolą kupić mieszkanie z rynku wtórnego, co do którego mają pewność, że mieszkanie istnieje, jest funkcjonalne. Kupują rzecz, którą widzą, a nie marzenia w postaci mankiety osiedla lub projektu multimedialnego. Mieszkania w Warszawie z rynku wtórnego są sprzedawane przez właścicieli lub agencje nieruchomości. Każda forma sprzedaży mieszkania ma swoje wady i zalety. Ryzyko i korzyści są udziałem obu stron transakcji. Oferty z rynku wtórnego to idealna okazja, aby znaleźć mieszkanie w konkurencyjnej cenie i wymarzonej lokalizacji.

Opinie co do tego, czy kupować mieszkanie w Warszawie z rynku pierwotnego, czy wtórnego są podzielone. Nawet agenci nieruchomości nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od możliwości kredytowych/finansowych kupującego i od jego oczekiwań. Na szczęście wybór jest po stronie klienta.