Domy kanadyjskie – izolacja i ogrzewanie

Domy kanadyjskie – izolacja i ogrzewanie

Aktualizacja 16 września 2022

Domy kanadyjskie – izolacja i ogrzewanie – drewniane domy są popularne w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Uważane są za domy tanie, energooszczędne i szybkie w budowie. W naszym kraju są raczej traktowane z rezerwą ze względu na to, że wiele osób nie wie czy drewniane budynki poradzą sobie z polskimi warunkami klimatycznymi, mroźną zimą czy wietrzną, deszczową jesienią.

Z reguły, gdy decydujemy się na wybudowanie domu kanadyjskiego, to wykorzystujemy go jako tani domek letniskowy,  nie montując dodatkowej izolacji. Mało kto decyduje się na wybudowanie domu kanadyjskiego całorocznego ze względu na problemy związane z ogrzewaniem. Poniżej garść informacji na ten temat.

Drewno i temperatura

Domy kanadyjskie – izolacja i ogrzewanie
Domy kanadyjskie – izolacja i ogrzewanie

Domy kanadyjskie wychładzają się szybciej. Spowodowane jest to samym drewnem, które nie jest materiałem zachowującym stałą temperaturę. Drewno nie magazynuje ciepła, dlatego też drewniane domy szybciej się wychładzają. Jednocześnie również szybciej się nagrzewają, co sprawia, że aby ogrzać taki dom, potrzebujemy o wiele mniej energii. 

Co warto wspomnieć, drewno nie jest całkowicie nieprzydatne w ustabilizowania temperatury. Drewno posiada właściwości termoizolacyjne. Opór cieplny drewna jest zmienny, co znaczy, że dom kanadyjski gwarantuje lepszą izolację cieplną gdy na zewnątrz jest zimniej. Jest to właściwość drewna, którą łatwo wykorzystać przy współczesnej technologii. Najnowsze sposoby izolacji budynków sprawiają, że domy kanadyjskie mogą zachowywać się podobnie do domów murowanych.

Izolacja domu kanadyjskiego – czego używać a czego się wystrzegać?

Kiedy myślimy o dobrej izolacji, najczęściej przychodzi nam do głowy styropian. Jednak w przypadku domów kanadyjskich jest to zły pomysł. Głównie dlatego, że styropian nie jest materiałem paro przepuszczalnym, a to może w przyszłości zaowocować szybszym niszczeniem drewna. Do izolacji domów drewnianych należy wykorzystywać materiały, które nie zatrzymują wilgoci, ponieważ w innym przypadku drewno zacznie gnić, pleśnieć, pojawi się grzyb. 

Zamiast styropianu, lepiej wykorzystać wełnę mineralną. Materiał jest wodoodporny, ognioodporny oraz mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jest również wykorzystywany jako izolacja akustyczna. Wygłusza trzaski i inne hałasy typowe dla drewnianych podłóg i ścian. Wełna mineralna przepuszcza powietrza, więc nie przyczynia się do powstawania pleśni.

Gdy przyjdzie nam wybierać wełnę mineralną, będziemy musieli zdecydować się na jeden z dwóch typów: wełnę skalną lub wełnę szklaną. Pierwszy typ jest wytwarzany z dolomitu, bazaltu, kruszywa wapiennego lub brykietów mineralnych z recyklingu, natomiast drugi typ wytwarzany jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej z recyklingu. Z tych dwóch możliwości, dużo lepszą i tańszą opcją wydaje się zainwestowanie w wełnę szklaną. 

Obok wełny mineralnej, inną popularną formą izolacji w domach kanadyjskich, jest paro przepuszczalna folia wiatroizolacyjna, stosowana od zewnętrznej strony. Chroni przed wiatrem i wilgocią. Do wykończenia zewnętrznego wykorzystuje się oblicówkę winylową lub drewnianą. 

W przypadku izolacji, jej rodzaj i ilość zależy od naszej decyzji. Dla przykładu: niektórzy korzystają z dodatkowej izolacje ścian od wewnątrz, chroniącej je przed wilgocią z wnętrza domu. Sposób budowy domów kanadyjskich pozwala na różnorodne zabezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że każde zabezpieczenie powinno być zamontowane przez fachowca, ponieważ błędy przy montowaniu izolacji mogą mieć poważne konsekwencje.

Domy kanadyjskie – ogrzewanie

Tradycyjny system grzewczy oparty na grzejnikach czy podgrzewaniu podłogowym, działa na zasadzie nagrzania powierzchni ścian/podłóg, które później „oddają” ciepło podnosząc temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego właśnie domy tradycyjne, z cegieł, które dobrze akumulują ciepło, nagrzewają się długo, a później długo utrzymują temperaturę. W przypadku domów kanadyjskich tego typu system byłby wyjątkowo nieekonomiczny oraz dość zawodny. Drewno nie utrzymuje ciepła, więc aby utrzymać temperaturę, należałoby ogrzewać dom cały czas, nawet przy małych wahaniach temperatur. 

Domy kanadyjskie najlepiej ogrzewać korzystając z systemu nadmuchowego. W tym systemie ciepło z wentylatora jest przesyłane kanałami nawiewowymi z kratką. Umieszczenie ich w kluczowych miejscach w domu zapewni szybkie i efektywne ogrzanie. Aby wybrać odpowiednie miejsca warto zasięgnąć porady architekta. 

Jeśli zaś chodzi o sam kocioł, to najważniejsze, aby był dostosowany do instalacji. Możemy np. wykorzystać kominek, choć w jego przypadku niemożliwe jest sterowanie temperaturą. Innym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny lub z podajnikiem paliwa. W przypadku takiego wyboru łatwo ustawimy pożądaną temperaturę lub możemy ustawić go tak, aby co jakiś czas włączał i wyłączał się. Dzięki temu zaoszczędzimy więcej energii.

Dodatkowo system nadmuchowy można dostosować w taki sposób, aby nie tylko ogrzewał pomierzenie, ale i je nawilżał. Kanałowe nawilżacze powietrza mogą zostać zamontowane w systemie grzewczym, co wyeliminuje problem nieprzyjemnego, suchego powietrza.

English Français Deutsch Español