Aktualizacja 16 września 2022
Kilka słów o zarządzaniu nieruchomościami – zarządzanie nieruchomościami staje się powoli coraz popularniejszym sposobem na zarobek. Sam proces zarządzania opiera się na bieżącej obsłudze polegającej na dbaniu o stan techniczny, drobne prace konserwatorskie, czy w wariancie rozszerzonym także zarządzanie kadrą pracowniczą.
Główne założenia zarządzania
Istotą zarządzania jest kontrola, usprawnianie i ulepszanie, tak by po pewnym czasie wartość nieruchomości wzrosła. Sam proces zarządzania jest procesem długotrwałym i ciągłym, gdzie najistotniejszą rzeczą jest jakość oraz właściwe zaangażowanie.
Ponadto do zadań zarządcy należy dodać takie kwestie jak:
- stałe zwiększanie wartości nieruchomości, od momentu jej przejęcia
- generowania możliwie maksymalnych przychodów
- realizowanie życzeń oraz próśb najemców
Aktualnie coraz popularniejsze jest tak zwane dynamiczne zarządzanie nieruchomościami, które polega na mniejszym dbaniu o stan techniczny nieruchomości a bardziej skupia się na realizowaniu potrzeb najemców. Ten typ zarządzania możemy spotkać w takich branżach jak turystyka czy hotelarstwo, a rolę zarządcy pełnił będzie tutaj menedżer obiektu.
Idealny zarządca, czyli kto?
Osoba pełniąca rolę zarządcy musi się zmierzyć z wieloma zadaniami, i wykazywać się szeregiem cech niezbędnych przy wykonywaniu tego typu pracy. Zarządca nieruchomości powinien być osobą wielu talentów. Oprócz bycia fachowcem w dziedzinie nieruchomości powinien on dysponować przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu innych dziedzin. Zaliczyć do nich możemy: ekonomię, finanse, nauki budowlane, podstawy prawa czy nauki społeczne. Jedną z kluczowych cech jaką musi dysponować zarządca jest komunikatywność i otwartość. Osoba na danym stanowisku będzie musiała współpracować z wieloma osobami, poczynając od fachowców i konserwatorów, a na właścicielu nieruchomości i najemcach kończąc. Dość często okazać się może, że osoba na tym stanowisku będzie musiała wykazać się dużą elastycznością, by realizować cele tych różnych grup, które z reguły są ze sobą sprzeczne. Chcąc zatrudnić osobę od zarządzania nieruchomościami, powinniśmy się kierować jej dotychczasowym doświadczeniem, opiniami klientów czy wartością nieruchomości jakimi dotychczas zarządzał. Tego typu informację pomogą nam zatrudnić właściwą i kompetentną osobę.
Główne zadania zarządzającego
Oprócz szeregu działań operacyjnych mających miejsce każdego dnia, można wyszczególnić kilka podstawowych zadań, które realizuje osoba zarządzająca nieruchomościami. Po pierwsze osoba na tym stanowisku musi realizować przyjęte plany zarządzania i działania. Ułatwi jej to funkcjonowanie w dłuższej perspektywie, i nie sprawi, że główne założenia znikną z pola widzenia. Następnym bardzo ważnym zadaniem jest odpowiednie utrzymanie a także kontrola bieżących dokumentów. Dotyczy to zarówno umów, aneksów jak i dokumentacji technicznej budynku. Dodatkowo do zadań na tym stanowisku zaliczyć należy realizację założonego budżetu, a także księgowanie niezbędnych dokumentów. Innym ciekawym zadaniem jest redukcja kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości, tworzenie nowych celów, pozyskiwanie funduszy na realizację założeń, czy analiza lokalnej konkurencji. Wszystkie te zadania powinny być zwieńczone okresowym raportowaniem postępów do właścicieli nieruchomości. Jak widać, osoba na stanowisku zarządzającego musi dysponować całym szeregiem cech. Znalezienie obecnie tego typu kandydatów nie jest łatwe, ze względu na rozległy charakter zadań, a także specyficzną rolę jaką dana osoba musi spełniać. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zaciągnięcie pomocy w jednej z setek firm działających na naszym rynku, które w sposób profesjonalny zajmują się zarządzaniem nieruchomościami. Koszt zatrudnienia fachowca na pewno nie będzie tani, jednak lepiej jest mieć pewność iż powierzamy naszą własność w ręce prawdziwych profesjonalistów.
Plan zarządzania
Jak w każdym przedsięwzięciu i w wypadku zarządzania nieruchomościami istotną rolę odgrywa odpowiedni plan. Jest to również jedno z podstawowych zadań przed którymi stoi zarządca chcący rozpocząć pracę. W tego typu dokumencie powinno się uwzględnić dokładną analizę i stan nieruchomości, plan rozwoju jej potencjału, oraz poprawę pozycji na rynku. Po wykonaniu planu, rozsądnie jest skupić się na stworzeniu odpowiednich procedur operacyjnych, które usprawnią codzienne funkcjonowanie obiektu. Dobrze zacząć od stworzenia regulaminów, procedur dla pracowników (jeżeli są dostępni), oraz ogólnych zasad BHP. Osobną kwestią pozostaje dobór odpowiedniej kadry pracowniczej. Zarządca powinien sam podejmować decyzję o współpracy z daną osobą, i kierować się jej doświadczeniem, wiekiem oraz podejściem do powierzonych zadań. Zarządzanie nieruchomościami jest procesem trwającym latami. Nie ma co oczekiwać tutaj szybkich i nagłych efektów, gdyż właściwe funkcjonowanie nieruchomości może przynieść efekty dopiero po latach. Początkowe niepowodzenia nie powinny determinować naszego ogólnego nastawienia, gdyż najważniejszą rzeczą powinien być przyświecający nam ogólny cel.