Powody, dla których warto pójść na studia informatyczne

Powody, dla których warto pójść na studia informatyczne

Aktualizacja 16 września 2022

Powody, dla których warto pójść na studia informatyczne  – wśród dostępnych kierunków studiów z całą pewnością to właśnie studia informatyczne cieszą się największą popularnością, co wiąże się przede wszystkim z zapotrzebowaniem na programistów, na informatyków i ludzi, którzy potrafią poradzić sobie z urządzeniami komputerowymi i z rozwiązaniami, jakie te ze sobą niosą.

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie – czy warto iść na studia. Oczywiście ile osób, tyle też odpowiedzi dlatego też wszystko jest indywidualną kwestią każdego z nas. Istotne jest to, abyśmy dobrali do siebie takie rozwiązanie, które okaże się być najlepsze, a nasza praca dawała nam pieniądze, satysfakcję i spełnienie. Im lepsza decyzja, tym lepsza czeka nas przyszłość. Jedno jest pewne, według nas studia informatyczne to rozwiązanie dobre, które pozwoli nam zdobyć wiedzę i umiejętności, jakie na pewno okażą się być w życiu bardzo przydatne. By być dobrym programistą lub pracownikiem związanym ze światem Internetu i komputerów- bycie wcześniej studentem jest najlepszą z możliwych inwestycją w samego siebie.

Zastanawiając się nad tym, dlaczego warto postawić na ten kierunek studiów, głównymi powodami bez wątpienia będą:

  1. Motywacja

Powody, dla których warto pójść na studia informatyczne
Powody, dla których warto pójść na studia informatyczne

Jeśli uczymy się sami, motywacja z pewnością nie jest tak duża, jak w przypadku studiów, gdzie wiemy, że czekają nas sesje, podczas których będziemy musieli wykazać się znajomością danego tematu. Samemu mamy zapał na chwilę. Pojawia się pomysł, zaczynamy przyswajać wiedzę, kręci nas to przez chwilę, a bardzo często zapał szybko mija, ochota słabnie, a my wszystko odkładamy na bok. I tak do kolejnej zajawki na tego typu działania. Jeśli zaś decydujemy się już na studia informatyczne, wtedy z góry mamy przed sobą kilka lat nauki, której jesteśmy w pełni świadomi. Wiemy, że aby iść dalej musimy zdać egzaminy, a to nas w pełni motywuje do tego, by się uczyć, by czytać książki i pochłaniać materiał, jaki został omówiony podczas wykładów. Zarówno studia zaoczne, jak również i dzienne mają ten sam cel działania, jednak w przypadku dziennych ta systematyczność jest jeszcze większa, bowiem tutaj jesteśmy w tak zwanym ciągu nauki. A do tego mamy wokół siebie ludzi, których lubimy, z którymi rozwiązujemy różnego rodzaju problemy, z którymi omawiamy konkretne tematy, a do tego i rywalizujemy, bo chcemy pokazać, że to właśnie my jesteśmy najlepsi.

2. Myślenie na bardziej efektywnym poziomie

Kiedy jesteśmy w szkole podstawowej czy też średniej, jesteśmy zazwyczaj bardzo dobrymi uczniami, którzy chcą mieć na świadectwie same piątki i szóstki, albo też uczniami stosunkowo słabymi, którzy mają dwójki, trójki, czasami czwórki. Edukacja szkolna wymusza na uczniach niejako znajomość wszystkiego, mimo iż nie leży do w temacie ich zainteresowań. Kiedy wybieramy się na studia i to takie, które nas interesują, mamy przed sobą zakres wiedzy z jednej dziedziny, która powiązana jest z tym, co jest obrębem naszych zainteresowań. Skoro są to studia informatyczne, tutaj uczymy się przede wszystkim matematyki, fizyki i oczywiście matematyki. Nie jest nam potrzebna wiedza humanistyczna, bo jeśli taka byłaby niezbędna, moglibyśmy pójść na polonistykę. Ucząc się do egzaminów, zdobywamy wiedzę z zakresu tego, co będzie nam potrzebne w naszej przyszłej pracy.

3. Studia informatyczne to nie tylko papierek

informatyka

Wiadomo, iż lepiej mieć skończone studia, niż ich brak, ale w przypadku zawodów związanych z informatyką zasadniczą rolę odgrywają umiejętności. Nie trzeba skończyć studiów, by być dobrym programistą. I jeśli uważamy, że studia informatyczne są po to, by dać nam stosowny papierek, z pewnością powinniśmy zmienić myślenie. Studia mają być drogą do zdobywania wiedzy, pogłębiania umiejętności, uczenia się wciąż czegoś nowego. To kilkuletnia praca, w której uczymy się tego wszystkiego, co dalej będzie nam przydatne podczas naszej pracy. Nie sztuką jest skończyć studia i nie mieć zielonego pojęcia w temacie, ale sztuką jest mieć wiedzę. Jeśli na tym nam zależy, studiowanie powinno być procesem, w którym przede wszystkim chcemy się czegoś nauczyć, a nie tylko zaliczyć i zdać. Jeśli o to zadbamy, na pewno jesteśmy na dobrej drodze.

Wielu ludzi woli w szybkim czasie zdobyć wiedzę podczas kursów i szkoleń, niż ,,tracić czas” na kilkuletnią naukę na uczelni. Prawda jest jednak taka, że studia informatyczne, jak również i każde inne są bardzo wartościowe, jeśli chodzi o kierunek rozwoju. Uczelnia nie ma dać nam gotowej recepty na sukces zawodowy, nie ma dać nam jedynie papierka, który de facto nic nie znaczy. Szkoła wyższa ma pozwolić nam zdobyć wszystko to, co najlepsze wyciągając z niej dla siebie maksimum. Dzięki temu bowiem można mieć pewność, że ma się w głowie to wszystko, co dalej można wykorzystać w swojej zawodowej karierze. Im lepiej podejdziemy do tematu nauki, zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności, tym bardziej świetlana czeka nas przyszłość w aspekcie zawodowym.