Turnieje golfowe

Turnieje golfowe

Aktualizacja 6 maja 2022

Turnieje golfowe w Polsce i na świecie – w golfa na boisku treningowym gra się w parach lub zespołach, a uczestnicy próbują wbić kijem piłkę do dołków, starając się wykonywać mniejszą liczbę uderzeń. Wymyślili go szkoccy pasterze, którzy bawiąc się, wbijali zwykłe kamienie laskami do króliczych nor. Później laska zamieniła się w kij, a kamień zamienił się w kulę.

Gra w golfa powstała w XIV wieku, a wiek później została zakazana. W XVII wieku grano w nią w Holandii, a w XIX wieku ostatecznie ukształtował się golf w samej Szkocji. Dla niego wymyślono nie tylko zasady, ale także rodzaj piłki, kilka kijów do różnych uderzeń. Dla wielu golf wydaje się grą nie do końca czytelną i celową, choć zyskała prestiż. Aby wynegocjować nową umowę, partnerzy biznesowi udają się właśnie na pole golfowe i wbijają piłeczki kijami do dołków. Ale organizowane są też turnieje golfowe w Polsce i na świecie. Najważniejsze z nich to: Asian Tour, Tour – PGA Tour, Europeen Tour.

Legendarne turnieje golfowe na świecie

Obecnie znane są trzy legendarne turnieje golfowe, którym towarzyszy wyjątkowa sportowa atmosfera, ogromna ilość widzów i duże wygrane. Turnieje golfowe rozgrywane w USA – Masters, US Open i rozgrywany w Szkocji i Anglii – British Open. Trzeba przyznać, że to najbardziej znane i prestiżowe turnieje. Kolejnym turniejem jest PGA Championship który jest rozgrywany w sierpniu w USA. Wszystkie wymienione turnieje golfowe należą do Wielkiego Szlema, z czego każdy z nich posiada własną specyfikę i legendę.

Turnieje golfowe w Polsce

Na terenie Polski rozgrywanych jest wiele turniejów golfowych a ich liczba dochodzi do kilkuset. Najbardziej znane turnieje golfowe to Mistrzostwa regionów oraz Mistrzostwa Polski Match Play, Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet, Mistrzostwa Polski Seniorów. Odbywają się także klubowe mistrzostwa w/w oraz Mistrzostwa Polski HCP i Klubowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz PZG Masters. To tylko przykłady organizowanych w Polsce turniejów golfowych. W przypadku rozgrywek zawodowych zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną a w przypadku turniejów amatorskich nagrody rzeczowe.

Jak przygotować turnieje golfowe?

Najważniejszy w turnieju golfowym jest sprzęt i pole gry. Gracz może używać w grze do czternastu rodzajów kijów, które różnią się wagą, kształtem i siłą uderzenia. Piłka pokryta jest rowkami, które pomagają utrzymać prędkość i kierunek lotu. Pole, na którym toczy się gra w golfa, jest starannie pielęgnowane, przycinana jest trawa, teren wyposażany jest w przeszkody. Na dużych, profesjonalnych polach można znaleźć jeziora, piaszczyste tereny, krzewy i drzewa, pofałdowane pagórki. Dołki znajdują się w różnych odległościach, a gracz musi wbić piłkę w każdy, zgodnie z określoną kolejnością.

Turnieje golfoweWażnym warunkiem jest to, że piłki nie można dotknąć rękami, a jedynie kijem można ją wybić z dowolnego terenu, nawet jeśli utknie w gałęziach lub wpadnie do wody. Można również zagrać w mini golfa. Ta opcja jest często spotykana w centrach rozrywki. Po raz pierwszy pojawił się w XIX wieku i zyskał uznanie wśród fanów. Zasady są podobne do wielkiego golfa, a dołki są czasami ozdobne i mają niestandardowe sposoby podawania piłki: różne pułapki, tunele, zmechanizowane windy.

Treningi przygotowują wszystkich graczy do turniejów golfowych. Ale swoje umiejętności najlepiej szlifować w klubie golfowym, który oferuje takie prestiżowe zawody. Golfiści czekają na nie przez cały sezon a organizatorzy zdają sobie sprawą, że będą one wizytówką pola golfowego. Uczestnicy turnieju golfowego wyrabiają sobie opinię o danym obiekcie, dlatego dobrze przygotowany teren jest jego najlepszą reklamą i przyciąga większą liczbę graczy. Prawidłowe przygotowanie trawy do turnieju golfowego powoduje, że golfista nabiera przekonania do profesjonalizmu zawodów. Ponadto sama gra w golfa przynosi wiele radości. Powierzchnia terenu powinna posiadać zwartą strukturę i suchą nawierzchnię, organizatorzy osiągają to dzięki zabiegom agrotechnicznym.

Zasady golfa w turnieju golfowym

Jeśli dopiero zacząłeś uczyć się gry w golfa i nie znasz jeszcze zasad, nie martw się! Praktyczne minimum, wraz z etykietą klubową, jest zwykle określone na karcie wyników zawodnika. Ale jeśli Twoim celem jest nie tylko uczestnictwo, ale pewne zwycięstwo w turnieju golfowym, musisz znać na pamięć zasady gry w golfa: kary są przyznawane za błędy, a w grze meczowej będziesz musiał oddać dołek przeciwnej stronie. Obowiązuje surowy zakaz zmiany położenia piłki przed uderzeniem, to znaczy nie można pchać, poprawiać lub miażdżyć trawy, zginać lub łamać gałęzi krzewów. Jeśli piłka wleciała na tor przeszkód lub do rowu z wodą, zasady gry w golfa pozwalają dotykać otaczających ją przeszkód kijem tylko w momencie uderzenia.

Faulem jest uderzenie piłki przez innego golfistę, który jest już na polu. Jeżeli piłka została przemieszczona przez innego uczestnika gry, właściciel ma prawo do jej poprawienia, ale należy o tym powiadomić sędziego i innych golfistów. Kary są możliwe za powodowanie niedogodności dla innych golfistów, na przykład zajmowanie linii uderzenia jednego z przeciwników w momencie, gdy przygotowuje się do strzału. Podczas turniejów golfowych, aby ułatwić prowadzenie punktacji, zasady gry zobowiązują uczestników do wcześniejszego umieszczania na piłkach znaków identyfikacyjnych. Piłka niczyja jest uznawana za straconą. Jeżeli piłka zostanie zgubiona na polu lub niesprawna, gracz ma pięć minut na jej odłożenie, a za roztargnienie nakładane są sankcje.