Doradca zawodowy

Doradca zawodowy

Aktualizacja 15 czerwca 2023

Doradca zawodowy – co powinniśmy wiedzieć na ten temat? W wielu przypadkach poszukujemy pracy – niezależnie od etapu kariery. Możliwe jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego, który jest w stanie udzielić nam pomocy w tym zakresie. W praktyce jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się taki specjalista, a także dlaczego korzystanie z jego usług jest jak najbardziej uzasadnione.

Czym w praktyce zajmuje się doradca zawodowy? Jakie wykształcenie jest niezbędne do doradztwa zawodowego? Czym powinien charakteryzować się doradca zawodowy? Gdzie może pracować doradca zawodowy i ile zarabia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym w praktyce zajmuje się doradca zawodowy?

Doradca zawodowy
Doradca zawodowy

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że doradca zawodowy to absolutnie nie ta sama osoba, co coach zawodowy. O ile granica pomiędzy tymi dwoma osobami jest płynna, to jednak profesje te znacząco się różnią. Doradca posiada konkretne zadania, bowiem każdorazowo zajmuje się określeniem słabych i mocnych stron osobowości. W wielu przypadkach przeprowadzany jest specjalistyczny test – to właśnie na jego podstawie możliwe jest wybranie określonej ścieżki kariery, która będzie najbardziej optymalna. Doradca zawodowy określi 1-2 profesje, w których znajdziemy się możliwie najlepiej. Później określane są konkretne cele do osiągnięcia. Z całą pewnością możemy zatem stwierdzić, że jest to osoba ułatwiająca stworzenie konkretnej ścieżki kariery. Niekiedy oferowana jest pomoc w napisaniu atrakcyjnego CV, wzmocnienia pewności siebie klienta, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, nauce skutecznego poszukiwania pracy. Głównym celem wcześniej wspomnianego specjalisty jest przygotowanie klienta do tego, by odnalazł się na rynku pracy.

Jakie wykształcenie jest niezbędne do doradztwa zawodowego?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie wykształcenie dla przyszłego doradcy zawodowego będzie najbardziej optymalne. Przydatne będą wszelkie nauki społeczne, do których zalicza się psychologię i socjologię. W praktyce najbardziej wartościowe są jednak zróżnicowane kursy i szkolenia – to właśnie na nich możliwe jest nie tylko zdobycie wiedzy praktycznej, ale również rozwinięcie umiejętności w wielu aspektach. Najlepsi doradcy przez cały czas inwestują w swój rozwój, jednocześnie starają się aktualizować swoją wiedzę. Wbrew pozorom jest to niemalże konieczny warunek, jeśli chcielibyśmy wykonywać swoją pracę możliwie najlepiej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejsza jest ponadprzeciętna znajomość rynku pracy. Doradca zawodowy może na bieżąco śledzić zmieniające się trendy, a także charakterystyki branż i zawodów. 

Czym powinien charakteryzować się doradca zawodowy?

Wiemy już, jakie wykształcenie i umiejętności są niezbędne, jeśli chcielibyśmy mówić o doradztwie zawodowym. Jakie cechy charakterystyczne są jednak najbardziej pożądane? Kluczowe są ponadprzeciętnie rozwinięte umiejętności interpersonalne. W zawodzie tym przydatna jest komunikatywność bądź łatwość nawiązywania nowych kontaktów. Wbrew pozorom cechy te uznawane są za niezbędne, jeśli jesteśmy zainteresowani pracowaniem z ludźmi, a także udzielaniem im pomocy. Czego jeszcze wymaga się od dobrego doradcy zawodowego? Jedną z takich cech jest empatia. Nie w sposób nie wspomnieć o umiejętności słuchania i o szybkim wyciąganiu wniosków. Często na podstawie samej rozmowy będziemy musieli doradzić, jaka ścieżka kariery wydaje się być najbardziej optymalna. Dobry doradca zawodowy jest asertywny – potrafi stanowczo wyrazić swoje zdanie i na podstawie swojego doświadczenia polecić odpowiednią pracę. Oczywiście nie należy zapominać o poprawności wypowiadania się. Osoby, które nie potrafią sprawnie składać zdać, nie są uznawane za odpowiednie. 

Gdzie może pracować doradca zawodowy i ile zarabia?

Okazuje się, że doradca zawodowy może pracować w wielu miejscach. Jak można zauważyć, na rynku znajduje się coraz większa liczba firm, które zajmują się coachingiem bądź doradztwem zawodowym w sposób profesjonalny. To właśnie tam możemy spodziewać się, że zarobki będą najkorzystniejsze. Doradca zawodowy w dużej mierze stał się także stanowiskiem na wyższych uczelniach i w urzędach pracy. Wówczas podejmowana jest współpraca nie tylko z ludźmi starszymi i doświadczonymi życiowo, ale również z młodszymi, który dopiero wkraczają na rynek pracy. Jakich zarobków może oczekiwać doradca zawodowy? Wbrew pozorom trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem jest to zależne od doświadczenia, a także od miejsca, w którym doszło do zatrudnienia. Łatwo można się jednak domyślić, że najwięcej zarabiają te doświadczone osoby, które pracują w firmach prywatnych, ewentualnie stricte szkoleniowych. Niestety najniższe wynagrodzenie występuje w przypadku instytucji publicznych, co warto mieć na uwadze. Średnia pensja wynosi około 4000 zł brutto. Doradca zawodowy to praca, która jest jak najbardziej przyszłościowa. 

Magdalena Chmielecka-Lisiecka coach kariery
ul. Wąska 3A
71-407 Szczecin
501-018-290
www.jobproject.com.pl

English Français Deutsch Español