Aktualizacja 1 lutego 2024
OCP przewoźnika, czyli jak zapewnić bezpieczeństwo podczas przeładunku. Obecna era niejako wymusza na przedsiębiorcach zajmujących się przewozem towarów wykupienie ubezpieczenia OCP u przewoźnika. Chociaż ta polityka nie jest jeszcze obowiązkiem, w praktyce stała się już koniecznością. OCP to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla kontrahentów, jak i klientów. Stanowi skuteczną ochronę przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, kradzieży i innych zdarzeń losowych o negatywnych skutkach.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele korzystnych rozwiązań i starają się sprostać oczekiwaniom poszczególnych kontrahentów. Wybierając takie świadczenia, trzeba na nie bardzo uważać. Bardzo ważne jest ustalenie najbardziej odpowiednich warunków. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC przewoźnika zawsze powinno być priorytetem w takich rozważaniach.
OCP Przewoźnika – co to jest?
OCP to po prostu ubezpieczenie OC przewoźnika. Zasady takie dotyczą wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi w postaci drogowego transportu towarów. Dotyczy to zarówno firm obsługujących ruch krajowy, jak i zagraniczny. Celem przewozu towarów jest zarobek, a OCP przewoźnika może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kierowcy i zleceniodawcy. To dlatego, że polisa obejmuje wszystkie straty spowodowane nieoczekiwanymi wydatkami z powodu skradzionych przesyłek, uszkodzenia samochodu i wielu innych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenie OCP można uzyskać na podstawie umowy pomiędzy przewoźnikiem a firmą ubezpieczeniową. Ponieważ warunki polisy są każdorazowo negocjowane indywidualnie z każdym klientem, okres ważności takich dokumentów jest różny. Posiadanie OCP nie jest wymogiem prawnym, ale kontrahenci firm spedycyjnych zwykli zabiegać o kontrahentów, którzy mieli OCP. Można zatem stwierdzić, że takie polityki stały się swoistym standardem działania firm spedycyjnych.
Jakie są korzyści z posiadania OCP przewoźnika?
Polityka OCP to jedyny skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa usług świadczonych przez daną firmę. Ten rodzaj ubezpieczenia gwarantuje możliwość przeniesienia odpowiedzialności finansowej na ubezpieczyciela w przypadku niewykonania zlecenia lub nienależytego wykonania tej czynności. Wszystkie tego typu sytuacje ściśle regulują następujące akty prawne:
- Kodeks cywilny;
- Prawo Przewozowe i Akt Administracyjny;
- Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów.
OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ jest dla kontrahenta prawną gwarancją, a jeśli kontrahent nie wywiąże się z powierzonych mu zadań, będzie mógł na tej podstawie ubiegać się o odszkodowanie. Ze względu na założenia tej polisy odpowiedzialność materialna za ewentualne szkody przenoszona jest na firmę ubezpieczeniową, z którą zawierana jest umowa. Nietrudno zauważyć, że spedytorzy i firmy transportowe, a także ich klienci, mogą czerpać korzyści z OCP.
Nie ma ustalonej ceny ubezpieczenia OC. Wszystko dlatego, że każdorazowo ustalane są indywidualnie. Wysokość składki zależy od kilku czynników. Na początek warto skonsultować się z pracownikami firmy ubezpieczeniowej i porównać proponowane warunki różnych agencji. Jako najważniejsze kwestie wpływające na całkowity koszt ubezpieczenia warto wymienić:
- Kwota gwarancji polisy, czyli kwota objęta ubezpieczeniem OCP przewoźnika;
- Roczny dochód netto firmy spedycyjnej lub transportowej;
- Rodzaj przewożonego ładunku.
Warto również wspomnieć, że wysokość polisy OCP nigdy nie musi być ostateczna. Klient ma prawo do podjęcia próby negocjacji. Oczywiście wszystko to ma na celu załatwienie sobie jak najbardziej atrakcyjnych warunków.
Kiedy można obniżyć cenę?
Cena ubezpieczenia OCP może ulec obniżeniu, jeżeli przewoźnik zadeklaruje, że poniesie część kosztów w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zleconych usług. Składka za polisę zostanie wówczas obniżona proporcjonalnie do udziału przewoźnika w szkodzie. To bardzo ważne, aby przewoźnik mógł już na wstępie dokładnie określić, czego oczekuje od firmy ubezpieczeniowej. Oszczędzi to dużo czasu obu stronom.
Często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają współpracy z klientami, którzy zajmują się przewozem towarów niebezpiecznych i wysokiego ryzyka. Z kolei te formularze, które obiecują ubezpieczyć takich klientów, często przewidują wyższe składki za ubezpieczenie OC przewoźnika. Decyzja o wyborze odpowiedniej polisy nie jest łatwa i jako taka powinna być dobrze przemyślana.