Aktualizacja 9 lutego 2024
Przewóz towarów w przesyłkach krajowych i międzynarodowych wymaga odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczenie obowiązkowe to OC, czyli OC obowiązujące wszystkich posiadaczy samochodów. Dodatkowym i jednocześnie dobrowolnym ubezpieczeniem jest polisa OCP przewoźnika, dedykowane wszystkim firmom spedycyjnym. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla branży transportowej, jak i dla kontrahentów, którzy powierzają transport swoich towarów. Polityka OCP obowiązuje od momentu przyjęcia przesyłki przez przewoźnika do momentu wydania przesyłki upoważnionemu odbiorcy.
OCP przewoźnika – co powinien zawierać?
Czy ubezpieczenie OCP przewoźnika to tylko zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia towaru? Zabezpieczenie to zapewniane jest również na wypadek opóźnień w dostawach, a właściciele firm spedycyjnych posiadających polisy OCP są zwolnieni z wypłaty odszkodowań kontrahentom w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia. Obowiązek ten będzie spoczywał na ubezpieczycielu. Dla pełniejszego pokrycia warto rozważyć jego rozszerzenie, co zapewni szerszą ochronę ładunku. Jest to istotne przy ustalaniu przyczyny i wielkości uszkodzenia lub zniszczenia ładunku.
Przewoźnik odpowiada za przewożony towar na zasadach określonych w ustawie o przewozach. Jeśli towar zostanie uszkodzony lub zniszczony, właściciel towaru otrzyma odszkodowanie. Jednak szkoda musi spełniać kryteria zawarte w polisie OCP przewoźnika, która określa podstawy uznania roszczeń oraz wyłączenia, które mogą skutkować niewypłaceniem odszkodowania. Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność z sumą gwarancyjną jako górną granicą.
Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/, musisz wybrać polisę, która pokryje również koszty przechowania Twojego ładunku w przypadku awarii pojazdu. Warto rozważyć rozszerzenie polisy w takich przypadkach jak przewóz żywych zwierząt, farmaceutyków czy towarów niebezpiecznych. Aby ochrona była skuteczna, każda polisa OC powinna być dostosowana do konkretnego przewoźnika i rodzaju przewożonego ładunku.
Zakres ubezpieczenia OC przewoźnika może zostać rozszerzony o następujące szkody:
- Generowane podczas załadunku i rozładunku ładunku.
- Spowodowane przez podwykonawców.
- Towar uszkodzony lub utracony w wyniku rabunku lub rabunku.
- Występuje podczas parkowania bez nadzoru.
- Spowodowane awarią agregatu chłodniczego.
- Spowodowane zaniedbaniem.
Na rynku jest wielu przewoźników z wycenami OCP, jednak mogą one różnić się zasięgiem, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z kilkoma produktami. Zasady OCP obejmują dane przewoźnika i ubezpieczyciela, daty ważności i zasięg geograficzny (krajowy, międzynarodowy). Inne postanowienia dotyczą zakresu i tego, czy jest to nowa polisa, czy odnowienie.
ważny! Przewoźnik musi wiedzieć, że kwota gwarancji powinna pokrywać wartość towaru przewożonego w jednej przesyłce lub konosamencie. Tak się składa, że firma ubezpieczeniowa oferuje przewoźnikowi możliwość udziału w likwidacji szkód, tzw. franczyzę reedukacyjną. Co to oznacza dla firm spedycyjnych? Pokrycie części kosztów w przypadku uszkodzenia ładunku skutkuje płaceniem niższych składek.
Gdzie mogę kupić pasujące ubezpieczenie OCP przewoźnika?
Ubezpieczenie OC Przewoźnika najlepiej wykupić u brokera ubezpieczeniowego, ponieważ jest to opcja dodatkowa, którą można wynegocjować w celu uzyskania lepszej ochrony i atrakcyjniejszych cen. Dla firm spedycyjnych i właścicieli ładunków bardzo ważne jest zabezpieczenie ładunku w przypadku uszkodzenia, utraty, kradzieży, pożaru lub opóźnionej dostawy.
Niezbędnymi informacjami do ustalenia odpowiedniej polityki OCP przewoźnika jest kierunek wysyłki, ilość pojazdów przewożących ładunek. Dla ubezpieczyciela ważną informacją jest również dotychczasowa historia ubezpieczeniowa, czyli wysokość szkody, za którą wypłacono odszkodowanie. Jest też wartość przychodu wygenerowanego przez firmę transportową w ostatnim roku obrotowym. Przy kalkulacji składki podaj rodzaj ładunku, który będzie przewożony w okresie ubezpieczenia (czyli 12 miesięcy) oraz jaka będzie przewidywana wartość przesyłki. Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OCP przewoźnik musi przedstawić licencję na wykonywanie takiego przewozu.
Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej w polisie OCP przewoźnika
Ubezpieczenie OC przewoźnika https://www.facebook.com/ocpprzewoznika jest dobrowolne i nie mają tu zastosowania przepisy prawa, a regulacje ustanowione przez określone towarzystwa ubezpieczeniowe. Oznacza to, że każda polisa może obejmować różne zakresy i wyłączenia, a różnice te są często znaczne. W większości przypadków ubezpieczyciele wyłączają z ochrony cenne dzieła sztuki, żywe zwierzęta, materiały niebezpieczne i farmaceutyki. Czemu? Ponieważ ich wysyłka wymaga odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia. Są to cenne przedmioty, a ich uszkodzenie spowoduje znaczną utratę wartości. Przed zawarciem umowy przewoźnika OCP należy dokładnie przeanalizować potrzeby swojego przewoźnika.