Agencje pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej

Aktualizacja 16 marca 2023

Agencje pracy tymczasowej – jak długo można pracować? Agencje pracy tymczasowej to firmy, które prowadzą działalność rekrutacyjną dla innych podmiotów. Świadczy usługi pośrednictwa pracy polegające na powierzaniu pozyskanych w procesie rekrutacji i selekcji pracowników do wykonywania określonych zadań na rzecz osób trzecich. W celu wyłonienia najlepszych kandydatów konieczne jest stworzenie profilu spełniającego wymagania pracodawcy.

Mając to na uwadze, agencje przeprowadzają rekrutację, a następnie wybierają odpowiednich kandydatów w procesie rekrutacji i selekcji. Na koniec przedstawiają wybrane osoby, z którymi współpracują, podmiotom, z którymi współpracują.

Umowy z agencjami pracy tymczasowej – do czego uprawnieni są pracownicy?

W Polsce największym uznaniem cieszy się zawarcie umowy o pracę, ponieważ przynosi ono pracownikowi największą korzyść. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umowa na czas nieokreślony, w dodatku na pełny etat. Na rynku istnieje jednak wiele ofert pracy tymczasowej apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy – zwłaszcza prac sezonowych (np. budownictwo, produkcja, hotelarstwo), gdzie zapotrzebowanie na pracowników wzrasta w określonych okresach. Rekrutacją zajmują się następnie agencje pracy tymczasowej, które oferują umowy o pracę tymczasową.

Czy jest to opłacalna oferta? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to również umowa o pracę podlegająca ustawie o pracy tymczasowej. Mówimy tu więc o nawiązaniu stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. Jakie są konsekwencje? Po pierwsze, pracodawcy są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników. Ponadto pracownicy mają prawo do urlopu oraz zasiłku chorobowego (L4).

Praca tymczasowa w oparciu o umowę o pracę tymczasową – podstawowe informacje

Agencje pracy tymczasowej
Agencje pracy tymczasowej

Co oznacza termin praca tymczasowa? Ma kilka aspektów. Po pierwsze, są to zadania delegowane pracownikom, które mają charakter sezonowy, doraźny i cykliczny. Nie ma możliwości ich wykonania przez pracowników zatrudnionych w firmie, a w zakresie, w jakim nie jest to obowiązkiem nieobecnego pracownika. Realizacja powierzonych zadań odbywa się w terminie określonym w umowie. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej występuje jako pośrednik pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Jak wspomniano wcześniej, umowa o pracę tymczasową jest również formą umowy o pracę, ale zawieraną między dwoma podmiotami. Pierwszy to pracodawca docelowy, a drugi to pracodawca, który zrekrutował go do tzw. użytkownika agencji pracy tymczasowej. Zgodnie z prawem osobą, która zatrudnia pracownika w tym układzie, jest agencja pracy tymczasowej, ale działa ona jako pośrednik lub podmiot „do wynajęcia”. W związku z tym agencja przejmuje na siebie wszelkie obowiązki wynikające z roli pracodawcy, w tym: wypłatę wynagrodzenia, opłacenie kosztów zatrudnienia (podatki, składki) oraz sprawy administracyjno-księgowe.

Jak długo może trwać umowa z agencją pracy tymczasowej?

W przeciwieństwie do standardowych umów o pracę, umowy o pracę tymczasową zawierane są na czas określony. Zmiana przepisów oznacza, że ​​agencje pracy tymczasowej pracują obecnie przez 36 kolejnych miesięcy na umowach nie dłuższych niż 18 miesięcy. Czas ten nie może być przedłużony dla pracownika zatrudnionego w tej samej firmie.

Jakie są konsekwencje umowy na czas określony z agencją pracy tymczasowej?

Praca tymczasowa to atrakcyjna forma partnerstwa z pracownikami. Po pierwsze dlatego, że poprawia konkurencyjność rynku. Po drugie, ponieważ może zwiększyć zatrudnienie lub zwiększyć produkcję w szczytowych sezonach. Z drugiej strony skrócenie okresu zatrudnienia pracowników kontraktowych jest problemem dla przedsiębiorców w przypadkach, gdy mamy do czynienia z rynkiem kandydatów.

Dlaczego? Pracownik może być zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej maksymalnie przez okres 18 miesięcy przed wejściem w życie obowiązujących przepisów, ale nie dotyczy to jego firmy. Oznacza to, że po zakończeniu pracy w jednej agencji może przenieść się do innej. Projekt ustawy został wprowadzony w celu ograniczenia praktyki i korzyści dla pracowników. W związku z tym nowelizacja zmusza pracodawców do decydowania o dalszych procedurach. Przed nimi stoi wyzwanie wprowadzenia zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem, aby zapewnić im płynność i przewagę konkurencyjną. Może to być dla nich trudny i skomplikowany proces, zwłaszcza przy ogromnym warsztacie produkcyjnym i zaawansowanym przebiegu procesu.

Rezygnacja z pracownika po tak krótkim czasie to poważna strata pieniędzy i czasu poświęconego na szkolenia i onboarding. Jakie zatem rozwiązanie warto wdrożyć? Najprostszym sposobem wydaje się zatrudnienie pracowników tymczasowych na stałe. Jednak ta opcja nie działa we wszystkich przypadkach. Innym pomysłem wydaje się być wykorzystanie agencji rekrutacyjnych, które posiadają bazy danych kandydatów, w celu skrócenia czasu poszukiwania wykwalifikowanych kandydatów o odpowiednich profilach.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl