Ile BLG powinno mieć wino?

Ile BLG powinno mieć wino?

Aktualizacja 27 maja 2023

Ile BLG powinno mieć wino? – BLG to ważny wskaźnik. Pomaga nam zapanować nad fermentacją wina, oraz dokonać klasyfikacji trunku. Ile blg powinno mieć wino?

Blg – co to jest?

Blg to skrót od wartości zwaną Skalą Ballinga. Nazwa pochodzi od nazwiska badacza, który tę skalę opracował. Miało to miejsce w 1843 roku w Pradze, a ów badaczem był Carl Balling pracujący na tamtejszej Politechnice.
Możemy spotkać się zarówno z zapisem Blg, jak i Blg z kółeczkiem oznaczającym stopień (jak przy skali temperatury Celsjusza), lub samym B. Dzięki tej skali możemy określić oraz przekazać informację na temat zawartości cukru w danym roztworze – w tym przypadku w winie.
Skala dotyczy cieczy o temperaturze 20 stopni Celsjusza, przy standardowym ciśnieniu 1013 hPa. Opisuje ona procentową wagę cukru na kilogram cieczy. Co to oznacza? Że jeśli wino będzie miało 5 Blg, to na kilogram trunku przypadać będzie 50g cukru. Analogicznie – przy 10 Blg ilość cukru wynosiła będzie 100g.

Jak zmierzyć Blg wina?

Zawartość cukru w winie wpływa na jego gęstość, stąd urządzenie określające zawartość cukru w trunku często nazywane jest właśnie gęstościomierzem. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze wersje tego typu urządzenia. Można zakupić nawet gęstościomierze cyfrowe, które poddają próbkę napoju szczegółowej analizie, z uwzględnieniem nie tylko Blg, ale także na przykład zawartości alkoholu.

Winomierz

Dużo tańsze są jednak tradycyjne gęstościomierze ręczne, zwane powszechnie także cukromierzami, winomierzami lub aerometrami. Składają się one zazwyczaj z dwóch części – czyli probówki oraz pływaka. To właśnie na pływak naniesiona jest skala gęstości Blg.

Pomiar

Ile BLG powinno mieć wino?
Ile BLG powinno mieć wino?

Aby sprawdzić Blg przy pomocy takiego winomierza w pierwszej kolejności należy za pomocą probówki pobrać próbkę płynu. Co ważne, musi to być jak najczystszy płyn. Nie powinien zawierać żadnych elementów stałych, takich jak cząstki owoców. Również pęcherzyki powietrza mogą zaburzyć pomiar, tak więc nasza próbka nie powinna ich zawierać. Do winomierza wprowadzamy taką ilość płynu, by pływak mógł unosić się w nim zupełnie swobodnie. Nie powinien on na tym etapie dotykać żadnej ze ścianek probówki, ani oczywiście jej dna. Górna powierzchnia cieczy wyznacza miejsce na skali Blg, które zajmuje w tym momencie nasz trunek. Wystarczy sprawdzić, do jakiej wysokości sięga wino i odczytać odpowiadającą temu wartość na skali. Dla ułatwienia skala ta zazwyczaj dodatkowo oznaczona jest kolorami. Najczęściej będą to: różowy lub czerwony, żółty i zielony.

Ile Blg powinno mieć wino?

Gęstość trunku zmienia się w zależności od fazy jego fermentacji. Dlatego winomierz jest bardzo wygodnym narzędziem do sprawdzenia, czy fermentacja ta przebiega prawidłowo, czyli nic nie przeszkadza naszemu napojowi w dojrzewaniu w gąsiorze.

Przed fermentacją

Tak naprawdę pierwszego pomiaru gęstości wina dokonujemy jeszcze zanim rozpocznie się fermentacja. Robimy to po wyciśnięciu soku i oczyszczeniu go z cząstek owoców. Jeśli dodajemy do wina cukier jeszcze przed jego fermentacją, to również trzeba zrobić przed dokonaniem pomiaru. Przyjmuje się, że przed rozpoczęciem pracy w gąsiorze gęstość trunku nie powinna przekraczać 22 Blg. Na skali zazwyczaj ta wartość oznaczona będzie kolorem różowym lub czerwony https://vinifera.pl/pl/menu/czerwone-153.html

W trakcie fermentacji

Kiedy wino fermentuje, często dodatkowo napędzamy ten proces, dodając kolejne partie cukru. Właśnie wtedy ponownie przyda się nam winomierz. Dodając cukier należy upewniać się, że wskazania urządzenia nie pokazują gęstości wyższej niż 16 Blg. Zazwyczaj będzie to ta część skali, która zaznaczona jest na żółto.

Po fermentacji

To, ile Blg ma mieć wino po zakończonej fermentacji zależy w dużej mierze od tego, do jakiego wina dążymy – https://vinifera.pl/pl/menu/biale-152.html. Najczęściej będzie to wino wytrawne lub półsłodkie. Wówczas wskaźnik powinien mieścić sie na zielonym obszarze skali.

Ile Blg mają jakie wina?

Dokładny pomiar Blg umożliwia określenie z jakim winem mamy do czynienia. Klasyfikacja, jakiej powszechnie używamy w przypadku tego rodzaju trunków została prawnie uregulowana. Sprawdzić wartości odpowiadające danemu rodzajowi wina możemy w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 roku. Dotyczy ono właśnie rodzajów fermentowanych napojów winiarskich oraz ich klasyfikacji.
Napoje wytrawne według tego rozporządzenia powinny mieć mniej niż 10 Blg. Do 30 Blg na litr mieszczą się wina półwytrawne. Od 30 do 60 Blg będą mieć wina półsłodkie. Powyżej 60 Blg wyróżniany już tylko wina słodkie.

Jak przeliczyć Blg na alkohol?

Skala Blg jest jednak przydatna nie tylko do sprawdzania gęstości wina oraz nadzorowania przebiegu fermentacji naszego trunku. Dzięki takim pomiarom możemy bowiem sprawdzić też moc wina, czyli po prostu to, ile napój zawiera w sobie alkoholu. Aby obliczyć procent alkoholu musimy najpierw sprawdzić gęstość wina w Blg na początku i na końcu fermentacji, najlepiej przy pomocy winomierza. Następnie należy podstawić tę wartość pod odpowiedni wzór by obliczyć moc alkoholu.
Pierwszy krok polega na obliczeniu różnicy między początkowym, a końcowym Blg. Jeśli wino na początku miało 22 Blg, a na końcu 2 Blg, to różnica wynosi 20 Blg. Uzyskaną wartość następnie dzielimy przez 2. W naszym przykładzie 20 Blg podzielone na pół daje 10 Blg. Jest to przybliżona zawartość alkoholu w trunku. Będzie ona wynosiła więc około 10%.

Vinifera wina francuskie
Księdza Piotra Ściegiennego 57/3
70-354 Szczecin
500058158
vinifera.pl

 

English Français Deutsch Español