Aktualizacja 4 lipca 2022
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie domów jedno- i wielorodzinnych oraz innych budynków. Technologia urządzeń rozwija się w dynamicznym tempie, a dodatkowo klienci mogą liczyć na różne dotacje, które w pewnym stopniu motywują właścicieli do instalowania takich urządzeń.
Jakie są cechy pompy ciepła? Jakie typy pomp ciepła możemy wyróżnić? Jak w praktyce działają pompy ciepła? Czy pompy ciepła to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych budynków? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.
Jakie są cechy pompy ciepła?
Wiele osób zastanawia się na czym polega zjawisko pompy ciepła i dlaczego jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania budynków. Otóż pompa ciepła to jedno z tych urządzeń, które potrafią korzystać z zasobów naturalnych, a dokładniej z energii odnawialnej. Mówimy o cieple geotermalnym, cieple wód powierzchniowych i gruntowych oraz cieple powietrza. W tym miejscu należy podkreślić, że jeśli chodzi o pompy, pojęcie ciepła jest trochę inne niż nam się wydaje. Na przykład temperatury wód gruntowych utrzymywane między 8 a 12 stopni Celsjusza nie są uważane za zbyt wysokie lub niewystarczające do ogrzania nieruchomości. W końcu pompy ciepła, które wykorzystują pewne zjawiska fizyczne, są w stanie zamienić zimno w ciepło, zużywając bardzo mało energii elektrycznej. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że im mniejsza jest różnica między temperaturą gruntu, wody lub powietrza, a temperaturą pożądaną, tym mniej energii może zużyć pompa.
Jakie typy pomp ciepła możemy wyróżnić?
Pompy ciepła są zwykle podzielone na źródła górne i dolne. W pierwszym przypadku jest to po prostu czynnik grzewczy w systemie grzewczym budynku. Jeśli chodzi o źródło dolne – to tam pozyskiwana jest energia. Biorąc pod uwagę źródło dolne, możemy wyróżnić następujące pompy ciepła – gruntową, wodną i powietrzną.
Gruntowe pompy ciepła, zwane potocznie solanką lub glikolem (w zależności od zastosowanego czynnika roboczego), charakteryzują się tym, że czerpią energię z gruntu. Pompy czerpią energię z wód gruntowych lub zbiorników, czego doskonałym przykładem jest staw. Jak sama nazwa wskazuje, powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza. Czasami brane są pod uwagę również wyższe źródła. Następnie należy ją rozróżnić na pompy woda gruntowa, woda-woda, gaz-woda i gaz-powietrze.
Jak w praktyce działają pompy ciepła?
Wiemy już, czym jest pompa ciepła i jakie typy pomp ciepła możemy wyróżnić. Teraz warto przyjrzeć się bliżej, jak działają te urządzenia. Bez względu na rodzaj sprzętu, z jakim mamy do czynienia, pompa działa za każdym razem prawie tak samo. Urządzenie odpowiada za odbiór energii z zewnątrz, zamieniając ją na użyteczne ciepło. W ten sposób jesteśmy w stanie zasilić system ogrzewania budynku. System grzewczy oparty na pompie ciepła składa się z kilku różnych elementów. Są to: Solanka (z której pozyskiwana jest energia), Sprężarka, Zawór rozprężny, Parownik (inaczej wymiennik ciepła), Skraplacz (z wewnętrznego obiegu pompy, który następnie przesyła ją do obiegu Solanki). Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Ciepło jest przekazywane do wewnętrznego obiegu pompy przez czynnik chłodniczy obecny w obiegu. Dzięki przemianom termodynamicznym czynnik, który charakteryzuje się odpowiednio dobranymi parametrami, ma zdolność odbierania energii z dolnego źródła i przekazywania jej w postaci ciepła do górnego źródła.
Czy pompy ciepła to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych budynków?
W zdecydowanej większości przypadków pompy ciepła znajdują zastosowanie w nowym budownictwie i najlepszym rozwiązaniem jest wybór tej formy ogrzewania na etapie projektowania lub zakupu działki. Następnie możemy wybrać najbardziej zoptymalizowany system. Ale co z nowoczesnymi domami, które są używane od lat? Otóż okazuje się, że sam wiek nie przekreśla możliwości skorzystania z pompy ciepła. Jednak zasadność wyboru powinna być analizowana przez prawdziwych ekspertów. Potrafili też wskazać inne mniej oczywiste rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że pompy ciepła są jednym z rozwiązań, które należy rozważyć, jeśli chcemy zminimalizować rachunki za prąd. Weź również pod uwagę ogrzewanie sufitowe lub ścienne lub użyj grzejnika z wentylatorem.