Aktualizacja 23 marca 2024
Automatyka przemysłowa obejmuje nie tylko proces wytwarzania produktów na wszystkich etapach, ale również kompleksowo obejmuje wszystkie obszary produkcji i życia, w tym monitorowanie, planowanie, działalność finansowo-gospodarczą, księgowość, logistykę i zarządzanie personelem. Sterowniki przemysłowe przetwarzające duże ilości danych to specjalistyczne narzędzia dla firm produkcyjnych do wykonywania zadań automatyzacji. Ale głównym elementem automatyzacji produkcji jest nadal system planowania zasobów przedsiębiorstw przemysłowych. Dziś jest to standard, bez którego nie może żyć żadna duża firma.
Automatyzacja w przemyśle spożywczym
Produkcja żywności charakteryzuje się ręcznymi lub częściowo zautomatyzowanymi operacjami w procesie produkcyjnym, takimi jak mieszanie i dozowanie. Wdrażanie złożonych systemów automatyki w fabrykach wymaga dużej elastyczności systemu sterowania. Musi być w stanie łączyć w pełni automatyczne procesy z procesami ręcznymi lub półautomatycznymi. Obowiązkowe spełnienie tego wymogu powinno być częścią nowoczesnego systemu zarządzania procesami wraz z zapewnieniem jakości, gospodarką materiałową, kontrolą i analizą procesów oraz komunikacją z systemami ERP.
Dostarczanie surowców, przetwarzanie żywności, pakowanie, paletyzacja i przygotowanie do wysyłki – to zadanie robota. Za pomocą produktów automatyzacji aplikacje w przemyśle spożywczym mogą być przetwarzane szybko i wydajnie. System sterowania gwarantuje niezbędną elastyczność i przejrzystość. Zapewnia zintegrowane zarządzanie niemal całą produkcją żywności: od zbierania i ewidencjonowania danych produkcyjnych po zarządzanie produkcją (MES) i integrację z systemami ERP oraz usługami odpowiedzialnymi za naprawy i konserwację automatyki przemysłowej https://plcontroll.com/serwis-automatyki-przemyslowej/.
Sterowniki PLC odgrywają bardzo ważną rolę w automatyce przemysłowej, ponieważ zbierają dane wejściowe, a następnie inteligentnie przetwarzają je na wyjściowe sygnały sterujące, np. dla urządzeń takich jak napędy silnikowe. Stworzono różnorodne sterowniki dla małych, średnich i dużych aplikacji automatyki przemysłowej. To także maszyny do: montażu, transportu i magazynowania. System automatyki przemysłowej składa się z kamer, rejestratorów i czujników zainstalowanych na linii produkcyjnej. Kontrolują stan różnych urządzeń, a operatorzy danej maszyny mogą szybko zdiagnozować usterki. Inne elementy automatyki przemysłowej takie jak: klawiatury, wyświetlacze, przyciski, interfejsy oraz zawory, silniki, pompy.
Efektywność wykorzystania automatyzacji w przemyśle spożywczym
Dzisiejszy, intensywnie konkurencyjny wzrost nakłada szczególne wymagania na działające przedsiębiorstwa: Przedsiębiorstwa muszą stale monitorować i poprawiać jakość gotowych produktów oraz doskonalić metody identyfikowania i zaspokajania potrzeb klientów w odpowiednim czasie, bez ponoszenia strat. Nowoczesne systemy automatyki przemysłowej pomagają firmom spożywczym elastycznie dostosowywać się do zmian rynkowych i efektywnie zarządzać swoją działalnością, zapewniając płynną interakcję dla wszystkich pracowników. Przemysł spożywczy potrzebuje innowacji technologicznych, aby usprawnić magazynowanie, pakowanie, zbiórkę i przechowywanie produktów.
Potrzeba automatyzacji przemysłowej wynika z kilku powodów:
- Zwiększ produktywność
- Relacja produktywności jest bezpośrednio związana z wydajnością, z jaką nakłady są przekształcane w nadające się do sprzedaży produkty końcowe. Automatyka przemysłowa pozwala na efektywne planowanie przepływu pracy i wykorzystanie ludzi. Możliwość prowadzenia ewidencji i informacji o przeszłych procesach może wyraźnie wskazywać obszary, które mogą kierować bardziej wydajną alokacją zasobów.
Poprawa jakości produktu
Zapewnienie jakości to jedno z najważniejszych zadań w każdej branży. Umiejętność wytwarzania wysokiej jakości produktów jest podstawą sukcesu w wysoce konkurencyjnym przemyśle spożywczym. Wraz ze wzrostem produktywności konieczne staje się stosowanie zautomatyzowanych metod zapewniania i kontroli jakości. W rzeczywistości aspekt produkcji żywności jest jednym z obszarów, któremu poświęcono najwięcej uwagi, jeśli chodzi o automatyzację. Ze względu na postępy w technologii komputerowej zakłady przetwórstwa spożywczego przeszły znaczące zmiany ułatwiające zautomatyzowaną ocenę jakości żywności.
Poprawa rentowności
Z punktu widzenia zarządzania prawdopodobnie najważniejsze jest zwiększanie zysków. Automatyka przemysłowa pomaga poprawić wydajność i jakość produktów. Oba te czynniki bezpośrednio wpływają na rentowność. Kolejnym ważnym czynnikiem, który sprawia, że automatyzacja przemysłu spożywczego jest bardzo ważna, jest konieczność przestrzegania wymogów bezpieczeństwa żywności. Obsługa za pomocą sterowania komputerowego daje praktycznie nieograniczone możliwości rejestrowania wszystkich zdarzeń w procesie produkcyjnym. Dodatkowo możliwość gromadzenia, przechowywania, wyszukiwania i przetwarzania danych pozwala firmom identyfikować obszary najbardziej problematyczne. Informacje te można następnie łatwo wykorzystać do poprawy wydajności, jakości produktu i rentowności.
Podsumowując, można powiedzieć, że rośnie zapotrzebowanie na automatyzację w przemyśle spożywczym. Ponieważ komputery wkraczają w prawie każdy aspekt naszego codziennego życia, oczekuje się wysokiego stopnia automatyzacji w każdym aspekcie procesu produkcyjnego. Wprowadzenie nowych metod automatyzacji w przemyśle przyniesie ogromne korzyści dla przemysłu spożywczego. Kompetentny i wysoce niezawodny system automatycznego sterowania procesem produkcyjnym jest gwarancją nieprzerwanej, wydajnej i bezpiecznej pracy procesu technologicznego.