Fizjoterapia wad postawy u dzieci

Fizjoterapia wad postawy u dzieci

Aktualizacja 14 marca 2023

Fizjoterapia wad postawy u dzieci i najmłodszych to oferta dla rodziców, którzy chcieliby wspomóc zdrowy rozwój swojego dziecka. O prawidłowy rozwój ruchowy malca należy dbać na każdym etapie dzieciństwa. Wiek przedszkolny i szkolny to okres intensywnego rozwoju umysłowego i fizycznego. 

Dzisiejszy, siedzący,  styl życia, ograniczenie ruchu na rzecz korzystania z elektroniki niekorzystnie wpływa  na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci. Zmorą są choćby wady postawy, nowotwory, cukrzyca, otyłość, anoreksja, depresja, choroby serca oraz obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe. Fizjoterapia to odpowiednia forma pomocy dla dzieci, które potrzebują rehabilitacji ruchowej.

Ruch – naturalna potrzeba dziecka

Dziecko powinno się dużo ruszać. Spacery, sport, bieganie po placu zabaw, wycieczki bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka. Nie bez powodu fizjoterapeuci, lekarze i psychologowie zalecają ograniczenie bodźców elektronicznych, np.: telefon, komputer, telewizor. Kanały z bajkami  nie mogą być zabijaczem wolnego czasu i wychowawcami dzieci.  Najmłodsi potrzebują świeżego powietrza i dużo ruchu. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej dzieci już w wieku przedszkolnym ma problemy z prawidłową postawą ciała i musi korzystać z fizjoterapii.

Częstymi wadami u przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym są: płaskostopie i koślawość kolan. Jest to kolejne wskazanie do fizjoterapii,  podczas której jest prowadzona kompleksowa praca nad wzmocnieniem mięśni i kontrolą posturalną. Wady postawy to częsty problem u dzieci z problemami neurologicznymi.

 

Wady postawy u dzieci – choroba cywilizacyjna

Wady postawy u najmłodszych to choroba cywilizacyjna – problemy mają już przedszkolaki. Wczesny wiek szkolny to zwykle pogłębienie wady postawy. Fizjoterapia pomaga w walce z „krzywym kręgosłupem” i trzeba ją podjąć, zanim zakończy się dojrzewanie układu kostnego. O prawidłową postawę ciała należy dbać od pierwszych dni życia. Szczególnie ważna jest odpowiednia dawka ruchu – częste przebywanie na placu zabaw i korzystanie z urządzeń przeznaczonych do zabawy, a jednocześnie do ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej.  Świetne i bardzo pomocne dla układu kostnego są zajęcia na basenie i ćwiczenia rehabilitacyjne na lekcjach wychowania fizycznego i na zajęciach z fizjoterapii. W okresie najintensywniejszego wzrostu bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy działa i nauczenie dziecka, jak siedzieć prosto. Profesjonalny fizjoterapeuta https://kursy-fizjoterapia.eu/ dostosowuje plan terapii do wady postawy, wieku i możliwości małego pacjenta.  Fizjoterapia w przypadku wad postawy musi być prowadzona systematycznie przez długi czas – nie wystarczy 10 zabiegów i kilka ćwiczeń, aby wyprostować kręgosłup.  Najczęściej występującą wadą postawy u dzieci jest skolioza, której przyczyną jest brak ruchu i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia.

Zobacz również:

Wykrycie wad postawy nie wymaga specjalistycznych testów, czy bardzo drogich badań. Pierwsze niepokojące zmiany może zauważyć czujny rodzic. Powodem do niepokoju powinny być wszelkie asymetrie, np.: miednicy, barków, łopatek, okrągłe plecy, brzuch mocno wypchany do przodu i wystająca pupa, garb, nierówność kończyn dolnych, kolana koślawe i szpotawe , chodzenie na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie stóp, chodzenie na palcach, ustawienie stóp do środka, bóle kręgosłupa, barków, bioder i kolan, wystający lub zapadnięty mostek. Jeżeli rodzic zauważy którąś ze wspomnianych wcześniej nieprawidłowości, powinien udać się z dzieckiem do pediatry, ortopedy lub fizjoterapeuty i rozpocząć fizjoterapię.  Wady postawy mogą powodować dolegliwości bólowe, negatywnie wpływają na sylwetkę, a co za tym idzie na samoocenę młodego człowieka. Ponad 70% dzieci w Polsce ma zdiagnozowane wady postawy. Ciężkie plecaki szkolne, wielogodzinne przesiadywanie w ławkach, zbyt krótkie przerwy nie pomagają najmłodszym w rehabilitacji wad postawy. Częstym i niewybaczalnym z punktu widzenia fizjoterapii błędem rodziców są zwolnienia w lekcji wychowania fizycznego z powodu „skrzywienia kręgosłupa”. Każda aktywność ruchowa jest wskazana, ponieważ wzmacnia mięśnie. Przyczyną wad postawy mogą być także urazy, wypadki i długotrwałe unieruchomienie.  Oprócz fizjoterapii pod okiem specjalisty konieczne są samodzielne ćwiczenia w domu. W leczeniu wad postawy najważniejsza jest systematyczność. Gabinety fizjoterapii najczęściej mają przygotowaną ofertę dla dzieci z wadami postawy i zapewniają pełny zakres pomocy. Najmłodsi pacjenci i ich rodzice znajdą także pomoc w poradniach rehabilitacyjnych, w których wykonywane są zabiegi i specjaliści ustalają zestaw ćwiczeń dla dziecka.

 

Stare i znane porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku wad postawy u dzieci najlepszą metodą zapobiegania jest ruch. Godzinne wyjście na plac zabaw, granie w piłkę, jazda na rowerze, długie spacery, czy aktywny relaks na basenie to doskonałe metody profilaktyczne. Doskonale wzmacniają mięśnie i układ kostny. Fizjoterapia  to dobry pomysł na zachęcanie do aktywności fizycznej. 

English Français Deutsch Español